Finał konkursu InterSTUDENT

Rozstrzygnięta została I edycja konkursu InterSTUDENT na najlepszego studenta zagranicznego studiującego w Polsce. Konkurs zorganizowała Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" przy wsparciu MNiSW. W gali finałowej konkursu, która odbyła się 7 listopada br. w Warszawie uczestniczyła wiceminister Grażyna Prawelska-Skrzypek.

Interstudent

Do Polski na studia przyjeżdża coraz więcej młodzieży z zagranicy, stając się ważną częścią studenckiego życia w naszym kraju. Grupa ta liczy już ponad 16 tys. studentów. Dochodzi do tego prawie 10 tysięcy rocznie stypendystów Erazmusa i uczestników innych programów wymian studenckich. Dlatego po raz pierwszy Fundacja Edukacyjna "Perspektywy", przy wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zorganizowała konkurs InterSTUDENT na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce.

Zwycięzcami I edycji konkursu InterSTUDENT 2009 zostali:

Errol Muzawazi z Zimbabwe, student prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Siarhei Samuseu z Białorusi, student International Business Economics w Wyższej Szkoły Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie.
Agnieszka Maceikianec z Litwy, studentka socjologii na Uniwersytecie Warszawskim.
Katarzyna Siuda z Kanady, studentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Wiceminister Grażyna Prawelska-Skrzypek pogratulowała nagrodzonym w konkursie studentom, a także tym wszystkim, którzy zechcieli podjąć studia w Polsce, podkreślając, że jest to duże wyzwanie. - Z roku na rok liczba tych studentów jest większa, między innymi dlatego, że na polskich uczelniach powiększa się oferta studiów anglojęzycznych. Chciałabym pogratulować uczelniom, które zdecydowały się na ten rodzaj usługi edukacyjnej i docenić ich wysiłek. Mam nadzieję, że takie programy będą rozwijane, podobnie jak programy wspólnych studiów, bo jest to związane z napływem większej liczby zagranicznych studentów. A we współczesnym świecie, otwartym na różnorodność kulturową i wielokulturowe kontakty, nie ma innej drogi - powiedziała na gali.

Odpowiedzialność za wybór laureatów spośród ponad 60 kandydatów, którzy już przeszli przez sito uczelniane wzięła na siebie Kapituła Konkursu, złożona z przedstawiciela fundacji, przedstawiciela uczelni, placówek zagranicznych w Polsce i szefów Parlamentu Studentów RP oraz Krajowej Reprezentacji Doktorantów.

- Pierwsza edycja konkursu jest symboliczna, ponieważ uświadamia nam wszystkim, że studenci zagraniczni już się stali integralną częścią polskiego środowiska akademickiego - mówił Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Perspektywy i przewodniczący Kapituły. - Dlatego bardzo się cieszę, że uroczyste wręczenie nagród w konkursie InterSTUDENT odbywa się podczas Gali Nagród Środowiska Studenckiego ProStudent 2009. Jestem przekonany, że zagraniczni studenci będą coraz silniej będą wpływać na oblicze i kształt tego środowiska. Na świecie aktualnie studiuje prawie 3 mln international students. W Polsce mamy ponad 16 tys. studentów z zagranicznym paszportem. To niewiele, ale dzięki takim programom jak "Study in Poland" z roku na rok będzie ich coraz więcej, dzięki czemu nasze środowisko akademickie stawać się będzie się coraz bardziej wielokulturowe, a przez to ciekawsze.

Kapituła konkursu InterSTUDENT obradowała w składzie: Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy" - przewodniczący Kapituły, Jan Sadlak, prorektor ds. współpracy międzynarodowej Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, Margulan Baimukhan, radca-minister Ambasady Kazachstanu w Polsce, Bartłomiej Banaszak, przewodniczący Parlamentu Studentów RP, Piotr Koza, przewodniczący Krajowej Reprezentacji Doktorantów.

Konkurs InterSTUDENT był dofinansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach zadania publicznego na 2009 rok pod nazwą: "Organizowanie i animowanie działań na rzecz środowiska akademickiego".