Zapraszamy do Taszkientu i Samarkandy
Dlaczego jedziemy do Uzbekistanu?
W Polsce studiuje ok. 3 tysiące osób z Uzbekistanu, jest to jedna z większych grup studentów zagranicznych (siódma pod względem liczebności). Będzie ona szybko rosła, gdyż władze Uzbekistanu w ostatnich latach zwiększyły zainteresowanie rozwojem swojego szkolnictwa wyższego, a także rozszerzaniem kontaktów z uczelniami innych krajów, zwłaszcza europejskich. Odczuliśmy to wyraźnie w Polsce.
W czerwcu 2022 na międzynarodowej konferencji rankingowej IREG 2022 gościli w Warszawie rektorzy 9. uczelni Uzbekistanu, na czele z Komiljonem Karimowem, I zastępcą Ministra Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacyjności. Delegacja uzbecka złożyła wizytę w MEiN, gdzie spotkała się z panem Wojciechem Murdzkiem, sekretarzem stanu. We wrześniu 2022 prof. Arkadiusz Mężyk, przewodniczący KRASP, odwiedził władze edukacyjne, główne uczelnie i Ambasadę RP w Taszkiencie. W wyniku tych spotkań zdecydowano wspólnie o organizacji pierwszego Forum Rektorów Polski i Uzbekistanu. Towarzyszyć mu będą Prezentacje Polskich Uczelni dla młodzieży uzbeckiej (w Taszkiencie i Samarkandzie), organizowane w ramach programu „Study in Poland”.
Co również ważne: 27-28 kwietnia 2023 odbędzie się w Taszkiencie (w tym samym hotelu!) konferencja rankingowa IREG 2023. Uczestniczący w Forum rektorzy są zaproszeni do udziału w tym najważniejszym na świecie spotkaniu nt. rankingów akademickich na ulgowych zasadach, takich samych jak członkowie IREG Observatory (jest wśród nich 10 uczelni z Polski).
O czym będziemy rozmawiać na Forum?
Po pierwsze: uczelnie Polski i Uzbekistanu muszą się lepiej poznać! Przyjęta formuła Forum - najpierw obrady plenarne, umożliwiające obu stronom zaprezentowanie ich osiągnięć i oczekiwań, a w drugiej części „okrągłe stoły” rektorów poszczególnych rodzajów szkół wyższych - stworzy uczelniom możliwość bezpośredniego wykorzystania Forum dla sformatowania zakresu i wymiaru ew. współpracy.
Po drugie: z analizy przygotowanej przez Elsevier Polska wynika, że kilka obszarów współpracy naukowej wydaje się być obiecujące dla uczelni Polski i Uzbekistanu, m.in. gospodarka wodna, nowe technologie i zarządzanie. Warto sprawdzić te możliwości.
Po trzecie: jeśli chcemy rozwijać umiędzynarodowienie polskich uczelni w wymiarze akademickim, to Uzbekistan jest rynkiem bardzo obiecującym. W ostatnich latach liczba studentów stamtąd wzrosła 10-krotnie (od 340 w roku 2017/18, do ok. 3 tysięcy obecnie). Prestiżowe Forum Rektorów będzie mocnym argumentem dla elity i władz Uzbekistanu za wspieraniem tego kierunku wyjazdów edukacyjnych. Będą one zresztą coraz łatwiejsze, jako że wkrótce uruchomione zostanie bezpośrednie połączenie lotnicze pomiędzy Taszkientem i Warszawą!
Wartość dodana – kraje Azji Centralnej
Pobyt w Taszkiencie będzie nie tylko okazją dla polskich uczelni do nawiązania (lub wznowienia) współpracy z uczelniami Uzbekistanu, ale stworzy też fascynującą możliwość kontaktów z uczelniami innych krajów Azji Centralnej, a także świata arabskiego. A to za sprawą odbywającej się bezpośrednio po Forum konferencji IREG 2023, w której będzie uczestniczyć duża grupa uczelni z tych regionów. To unikatowa okazja spotkania nowych partnerów i rozszerzenia międzynarodowej postrzegalności (visibility) polskich uczelni!
Serdecznie zapraszamy!
Prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk
Przewodniczący KRASP
Rektor Politechniki Śląskiej
Waldemar Siwiński
Założyciel Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”