Forum - Forum Rektorów Polski i Uzbekistanu 2025

 II Forum Rektorów Polski i Uzbekistanu
obradowało na UW

 

Delegacja akademicka Republiki Uzbekistanu z wiceministrem szkolnictwa wyższego, nauki i innowacyjności Sarvarkhonem Buzrukhonovem na czele przyjechała do Polski na zaproszenie Przewodniczącej Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. Bogumiły Kaniewskiej. Forum to milowy krok w rozwoju kontaktów akademickich między Polską a Uzbekistanem.

23 kwietnia w Starej Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego odbyły się główne obrady II Forum Rektorów Polski i Uzbekistanu z udziałem wiceministrów Sarvarkhonena Buzrukhonova i Andrzeja Szeptyckiego. 

Uczestników Forum przywitał w imieniu (chorego) rektora UW Robert Grey, kanclerz uczelni. – To dla nas ogromny zaszczyt gościć tak liczną delegacją akademicką Uzbekistanu – powiedział kanclerz. – Forum to konkretny krok w stronę pogłębienia naszej współpracy. Robert Grey odwołał się w swoim wystąpieniu do postaci ojca algebry Muhammada Ibn Musy Al-Chuwarizmiego, który urodził się około roku 780 n.e. na terenie dzisiejszego Uzbekistanu. Ponad 1000 lat spotkanie akademików z Polski i Uzbekistanu odbywa się na uczelni, która ma znaczące osiągnięcia w AI. - Oby duch  Al-Chuwarizmiego unosił się nad tymi obradami i wspierał umacnianie relacji między środowiskami naukowymi naszych krajów – życzył gospodarz, przekazując zarazem serdeczne pozdrowienia od JM Rektora.

Prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, honorowy przewodniczący KRASP, przywitał uczestników w imieniu prof. Bogumiły Kaniewskiej, przewodniczącej KRASP i przypomniał, że I Forum Rektorów Polski i Uzbekistanu zaowocowało kilkudziesięcioma umowami bilateranymi między polskimi i uzbeckimi szkołami wyższymi. Prof. Mężyk przypomniał także, iż w Polsce studiuje około 2 tys. młodych ludzi z Uzbekistanu. – Liczymy na to, że po kryzysie wizowym nasza współpracą będzie się rozwijać jeszcze bardziej dynamicznie – powiedział prof. Mężyk, dziękując zarazem organizatorom Forum.

Minister Sarvarkhon Buzrukhonov przypomniał, że Uzbekistan to kraj ludzi młodych (jest ich aż 60 proc.!), intensywnie inwestujący w edukację. W ostatnich 8 latach powstało ponad sto uczelni, w sumie jest ich 203. Kilka odniosło sukces w najnowszej edycji rankingu uczelni Azji. Polska jest jednym z kluczowych partnerów akademickich Uzbekistanu – podkreślił minister i zwrócił uwagę, że dla jego kraju kluczowym zadaniem jest obecnie nowoczesne kształcenie kadr technicznych i medycznych.

Andrzej Szeptycki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zauważył, że ministerstwa tworzą ramy współpracy, natomiast autonomiczne uczelnie wypełniają te ramy treścią w zależności od swoich potrzeb i priorytetów. - Właśnie dlatego tu jesteśmy – powiedział minister i zapowiedział rychłe wejście w życie nowej ustawy dot. wiz dla studentów zagranicznych, która już wkrótce powinna trafić na biurko prezydenta.

Amirsaid Agzamkhojaev, ambasador Uzbekistanu w Polsce, podziękował serdecznie wszystkim zaangażowanym w organizację Forum, a szczególnie Waldemarowi Siwińskiemu, prezesowi założycielowi Fundacji Perspektywy. Ambasador podkreślił, że Uzbekistan  jest krajem szczególnie intensywnie inwestującym w rozwój kapitału ludzkiego a jego system edukacji przechodzi gruntowne przeobrażenia. Rośnie liczba studentów, coraz częściej młodzi ludzie decydują się także na wyjazd na studia za granicę. Amirsaid Agzamkhojaev serdecznie zaprosił reprezentantów uczelni do Uzbekistanu.

Prof. dr hab. Piotr Stepnowski, przewodniczący KRUP, rektor Uniwersytetu Gdańskiego, zaprezentował dynamiczną  współpracę  swojej uczelni z Tashkent University of Law. - Jesteśmy świadkami historycznego zbliżenia między naszymi krajami – skonkludował prof. Stepnowski.

Podczas sesji roboczej z udziałem przedstawicieli polskich agencji grantowych (NAWA, NCBR, FRSE) przedyskutowano możliwości wspólnego udziału w projektach badawczych. Następnie odbyły się sesje równoległe: Humanities & Social and Economic Sciences  oraz Engineering, Life Sciences & Medical Sciences z udziałem rektorów polskich i uzbeckich uczelni oraz ekspertów.

Forum jest ważnym wydarzeniem, które będzie miało decydujące znaczenie dla rozwoju współpracy akademickiej obu krajów. Będzie ono kontynuacją i wzmocnieniem kontaktów akademickich, zainicjowanych przy poprzednich spotkaniach władz akademickich obu krajów.

24 kwietnia delegacja akademicka Uzbekistanu wzięła udział w sesji wyjazdowej organizowanej przez Łódzkie Partnerstwo Akademickie, gospodarzem obrad będzie Politechnika Łódzka.

Forum Rektorów PL-UZ jest ważne nie tylko dla rozwoju współpracy bilateralnej; inicjatywa ta wpisuje się zarazem w nowy horyzont współpracy krajów Azji Centralnej i Unii Europejskiej, który został nakreślony podczas niedawnego EU-Central Asia Summit w Samarkandzie.

Fundacja Edukacyjna Perspektywy – prowadząca wspólnie z KRASP program „Study in Poland” – uczestniczy w przygotowaniu tego wydarzenia.

 

 



ORGANIZATORZY