Anna Caroline Zurbel

Country: Niemcy

Winner at: Nagroda specjalna

University: Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

Była wykwalifikowaną pielęgniarką, chciała zostać lekarzem. – Sprawdziłam ofertę kształcenia różnych europejskich uczelni medycznych i wybrałam Uniwersytet Medyczny w Białystoku, który oferuje zarówno wysoki poziom kształcenia, jak i świetną atmosferę studiowania dla zagranicznych studentów – mówi Caroline. – Nigdy nie żałowałam tej decyzji: mam poczucie, że znalazłam się we właściwym miejscu.

Pracowitością i zdolnościami wyróżniała się od pierwszych miesięcy studiowania. Każdego roku w rankingu najlepszych studentów swojego wydziału zajmowała czołowe miejsce, a III rok skończyła jako najlepsza studentka w grupie 80 koleżanek i kolegów. Caroline zbiera pochwały nie tylko za naukę: aktywnie włącza się w życie uczelni. Od pierwszego semestru działa w stowarzyszeniu German Medical Students (GMS) założonym właśnie w Białymstoku, jest członkiem zarządu i aktywnie wspiera młodszych kolegów przyjeżdżających na studia medyczne do Polski.

Caroline Zurbel stara się wykorzystać wiedzę i umiejętności ze studiów w praktyce. W przerwach od zajęć uniwersyteckich wraca do Niemiec i pracuje tam jako pielęgniarka. Pomaga też koleżankom i kolegom z młodszych lat opanować wiedzę medyczną z zakresu histologii, embriologii, anatomii, fizjologii, patomorfologii, patofizjologii i innych przedmiotów. W czasie pandemii COVID-19 organizowała seminaria online na temat przyczyn i metod walki z pandemią. Stale pogłębia też swoją znajomość języka polskiego, zwłaszcza słownictwa medycznego.

– Równie ważne jest, że to tu, podczas studiów, zawiązuję przyjaźnie, które być może potrwają całe życie – mówi Caroline. – Studiowanie w obcym kraju, w międzynarodowym środowisku to cudowna okazja do poznania innych kultur i cieszę się, że mam taką szansę.

W wolnym czasie najczęściej spotyka się z przyjaciółmi. Wspólnie gotują, grają, chodzą na długie spacery po Białymstoku. Często towarzyszą im Gin i Pina – psy ewakuowane z Ukrainy w marcu 2022 r. – Adoptowałam je, są na prawach członków rodziny – mówi Caroline.

Po dyplomie chce pracować w szpitalu, choć nie wie jeszcze, jaką specjalizację wybierze, bo ma szerokie zainteresowania. Lubi uczyć (zaczęła jeszcze w szkole), więc ma nadzieję, że w przyszłości będzie wykładowcą na studiach medycznych. Nie wie też jeszcze, w jakim kraju podejmie pracę. Jak mówi: sama jestem ciekawa, gdzie to będzie.