Studiuje kierunek Computer Science i jest cheerleaderką AZS AGH. Na zajęciach zgłębia tajniki programowania, na meczach – dopinguje koszykarzy, siatkarzy i zawodników futbolu amerykańskiego. Zawsze z uśmiechem i niezwykłą energią, za którą cenią ją koleżanki i koledzy z uczelni.
Mówi po uzbecku, po polsku, po angielsku, po rosyjsku i po bułgarsku, i sama przyznaje, że „lubi gadać”. Dzięki znajomości kilku języków
– pomaga w rozmowach między polskimi i zagranicznymi studentami AGH, a także w ich kontaktach z lokalną społecznością.
Amaliya miała Polskę w planach od bardzo dawna. Razem z mamą brała udział w zajęciach w polskim ośrodku kultury. Interesowała się polską kulturą i historią, uczyła się języka. Uzyskała Kartę Polaka, co ułatwiło jej studiowanie w naszym kraju. Wybrała Kraków i AGH.
– Wybierając uczelnię, kierowałam się rankingami akademickimi, wybierając miasto – po prostu obejrzałam dużo filmów turystycznych. Kraków urzekł mnie od razu, a po przyjeździe okazało się, że jest jeszcze piękniejszy niż na wszystkich filmach – wspomina. – To cudowna mieszanina historii i nowoczesności. Nigdy wcześniej nie była w Polsce, choć miała tam już przed przyjazdem przyjaciół, których dziś traktuje jak rodzinę.
Przyznaje, że do wyboru kierunku Computer Science mocno dopingowała ją mama. – Chcę zdobyć zawód, który umożliwi mi dalszy rozwój, zdobycie dobrej pracy za dobre wynagrodzenie – mówi. W jej ojczyźnie – tak jak prawie wszędzie na świecie – wśród informatyków zdecydowanie dominują mężczyźni i czas to zmienić.
Występy cheerleaderek najpierw oglądała na amerykańskich filmach i tak się jej to spodobało, że zamarzyła, aby też spróbować swoich sił. Cheerleading to, wbrew pozorom, ciężka praca, wymagająca dyscypliny i wytrwałości. Amaliya była na nią gotowa od pierwszego treningu naborowego, na co zwróciła uwagę Klaudia Dziadek, trenerka drużyny Cheerleaders AZS AGH. – Miała przygotowanie taneczne i gimnastyczne, mówiła po polsku, choć początkowo używała też angielskiego – podkreśla. – W drużynie Cheerleaders AZS AGH są dziewczyny z wielu krajów, szybko nawiązała z nimi kontakt. Jest niezwykle otwarta i pozytywnie nastawiona. Znajduje także czas na występy wokalne z ESN (Erasmus Network Students) Band, a także udział w targach i innych wydarzeniach studenckich. Reasumując, Amaliyę można zobaczyć na naszej uczelni w różnych odsłonach.