Kateryna, for SURE!
Kateryna Fadieieva z Doniecka była liderką drużyny Uniwersytetu Jagiellońskiego, która zwyciężyła w programie amerykańskiego Departamentu Stanu USA „Students for a United and Resillent Europe” (SURE), walczącym z antyukraińską narracją. Ale lista sukcesów Kateryny jest dużo, dużo dłuższa.
Średnia ocen 5.0 (a ostatnio „tylko” 4,97!) to w przypadku Kateryny Fadieievej zaledwie wisienka na torcie. Studentka III roku International Relations and Area Studies na UJ przyjechała do Polski w 2022 roku i od tamtej pory rozwija swoją imponującą aktywność na wielu polach. Powiedzieć o niej: ambitna i świetnie zorganizowana, to nic nie powiedzieć!
– Pani Kateryna Fadieieva wykazuje się niezwykłym zaangażowaniem w aktywności studenckie i charytatywne, szczególnie te dotyczące uchodźców z Ukrainy, osób z niepełnosprawnościami i starszych – mówi Dominika Dziwisz, kierowniczka programów International Relations and Area Studies oraz Global and Development Studies, adiunkt w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ, która entuzjastycznie rekomendowała tę kandydatkę. – Jako liderka programu Young European Ambassadors organizowała wydarzenia, zapewniała wsparcie psychologiczne, brała udział w międzynarodowych seminariach i prowadziła skuteczne kampanie, takie jak nagrodzony projekt EMPA, który walczy z dezinformacją i promuje empatię.
Kateryna Fadieieva bierze udział w międzynarodowych seminariach i konferencjach poświęconych dyplomacji kulturalnej, cyberbezpieczeństwu i zrównoważonemu rozwojowi. Ma też na koncie publikacje, m.in. rozdział w monografii „Shades of Diplomacy” zatytuowany „Silent signifier: Art. Exhibition as a Tool of Cultural Diplomacy”.
Podstawowym celem programu SURE (Students for a United and Resillent Europe), w którym Kateryna była liderką drużyny UJ, jest zwalczanie dezinformacji na temat Ukrainy i budowanie dobrych relacji pomiędzy ukraińskimi uchodźcami a przyjmującymi ich krajami: Mołdawią, Polską, Rumunią i Słowacją. W Europejskim Zgromadzeniu Studentów w Strasbourgu uczestniczyła w panelu dyskusyjnym jako delegatka Una Europa z UJ.
– Jestem szczęśliwa, że wybrałam ten kraj, to miasto i ten uniwersytet – mówi Kateryna. – Kocham Polskę, kocham Kraków i kocham Uniwersytet Jagielloński za inspirujących profesorów, którzy motywują mnie do rozwoju – zarówno akademickiego, jak i osobistego. Tętniące życiem miasto i otwarte środowisko uniwersyteckie sprawia, że czuję się jego częścią, co dodaje mi energii każdego dnia. Profesorowie inspirują mnie, studenci pomagają w rozwoju, a pracownicy administracyjni wspierają na każdym kroku. Mam cudowne poczucie przynależności do tej wspólnoty i na każdym kroku odczuwam jej wsparcie.