DNA wielokulturowości
Gregory Phelan, student V roku na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej, w ostatnich dwóch latach zorganizował wydarzenia międzynarodowe, które znakomicie przysłużyły się promocji międzykulturowości w SGGW, od wielu lat wpisanej w DNA tej uczelni.
Gregory sprawnie i efektywnie współpracuje z RTE – narodową telewizją i radiem Irlandii, co zaowocowało nagraniem programu o studentach obcojęzycznych studiujących weterynarię w Polsce. Tym samym Irlandczyk stał się studenckim ambasadorem swojej uczelni.
Ma w sobie silne przekonanie, że karierę zawodową należy kształtować już na studiach. Nie robi tego jednak tylko z myślą o sobie – w projektowaniu ścieżek kariery wspiera także innych studentów. Istotnym wydarzeniem, zainicjowanym przez Gregory’ego, było spotkanie między studentami irlandzkimi a przedstawicielem organizacji Veterinary lreland. Spotkania odbywają się w kampusie SGGW i są skierowane przede wszystkim do studentów ostatnich lat studiów. Ich głównym celem jest zapoznanie przyszłych lekarzy weterynarii z możliwościami wsparcia zawodowego i rozwoju w Irlandii. Dzięki takim działaniom Gregory daje swoim koleżankom i kolegom możliwość nawiązania kontaktów zawodowych, które będą cenne po ukończeniu studiów.
W ramach współpracy z Irlandzko-Polską Izbą Handlową Gregory aktywnie uczestniczy w spotkaniach z młodzieżą, zarówno polską, jak i irlandzką, mieszkającą w Polsce, promując kulturę irlandzką i wartości płynące z różnorodności. Prowadzi również zajęcia z języka angielskiego dla polskich dzieci. Współpracuje ze Związkiem Studentów Polish Division, z którym organizuje wydarzenia międzykulturowe, jak wspólne zajęcia sportowe, podczas których irlandzcy studenci uczą innych gry gaelickiej.
Gregory odgrywa kluczową rolę w popularyzacji sportów gaelickich w Polsce jako zawodnik i przewodniczący Cumann Warszawa GAA (Gaelic Athletic Association) – największego klubu GAA w Polsce i jednego z największych w Europie. Dzięki regularnym spotkaniom, treningom i wydarzeniom sportowym Gregory daje przykład, że pasja i sport mogą zbliżać ludzi różnych kultur. Działalność klubu przyciąga zarówno Polaków, jak i studentów i mieszkańców Irlandii oraz innych krajów. Drużyna Gregory’ego wygrała prestiżowy Paneuropejski Turniej Piłki Nożnej Gaelickiej w 2023.
Niezwykle istotną kwestią jest dla Gregory’ego ekologia. Dowodem na wszechstronność jego działań była (początkowo) mała, ale istotna inicjatywa wprowadzenia bezpłatnych dystrybutorów wody dla studentów we wszystkich budynkach, która obecnie jest flagowym działaniem proekologicznym SGGW.
– Warto zauważyć, że Gregory potrafi pogodzić wszystkie obowiązki, jednocześnie znajdując czas na naukę. Jego średnia ocen za wszystkie lata wynosi 4.16, a w ostatnim roku studiów osiągnęła 4,34, co kwalifikuje go jako jednego z najlepszych studentów na wymagającym Wydziale Medycyny Weterynaryjnej – mówi prof. dr hab. Michał Zasada, rektor SGGW, rekomendujący Gregory’ego. – Dzięki swoim wysiłkom Gregory Phelan przyczynia się do umiędzynarodowienia w polskim środowisku akademickim, wspierając jednocześnie polskich studentów w ich dążeniach do zdobywania wiedzy i rozwijania umiejętności. Jego działania na rzecz integracji, wymiany kulturowej oraz wsparcia edukacyjnego czynią go nieocenionym członkiem społeczności akademickiej.