Shamiram Shammy Benjamin

Country: USA

Winner at: Studia Magisterskie

University: Uniwersytet Medyczny w Poznaniu

Bądź elastyczny, zorganizowany i myśl pozytywnie – radzi Shamiram Benjamin młodszym kolegom przyjeżdżającym na Uniwersytet Medyczny w Poznaniu. – Jeśli zakaszesz rękawy i będziesz ciężko pracować, osiągniesz sukces. Jej sukcesem – jednym z wielu! – było… opanowanie wymowy nazwy ulicy, przy której mieści się szpital uniwersytecki. A to prawdziwe wyzwanie: ulica nosi imię Przybyszewskiego.

– W trakcie mojej wieloletniej pracy ze studentami nie zdarzyło mi się jeszcze spotkać kogoś, kto byłby takim wulkanem energii jak Shamiram „Shammy” Benjamin – podkreśla dr hab. n. med. Aleksandra Uruska, dyrektor Centrum Nauczania w Języku Angielskim Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. – Jej aktywność w społeczności akademickiej i poza nią jest tak imponująca i sięga tak wielu inicjatyw, że aż trudno uwierzyć że pozostaje jej czas na naukę i studia A jednak – Shammy jest na dobrej drodze, żeby uzyskać dyplom lekarski w 2023 roku.

Przyjazd na studia medyczne dla Polski to dla Shamiram w pewnym stopniu powrót do korzeni: jej prababcia Genowefa Fijak była Polką, która wyszła za mąż za Chorwata. Ojciec jest Asyryjczykiem i to w tym języku, oprócz angielskiego, mówiła od dzieciństwa Shammy. Polskiego nauczyła się dopiero na studiach w Poznaniu.

– Przyjeżdżając na studia do Europy, chciałam na nowo odkryć część mojego dziedzictwa i poznać ten kontynent, oszczędzając zarazem na kosztach nauki – mówi.

Szybko pokochała Poznań – jak mówi, duże miasto, w którym życie toczy się spokojnie i wygodnie, bez wszechogarniającego pośpiechu metropolii. Na początku pobytu miała wrażenie, że Polacy jej nie lubią, bo nie uśmiechają się na ulicy. Jednak kiedy nauczyła się mówić po polsku, odkryła, że rodacy jej prababci są ciepli i otwarci, tylko inaczej niż Amerykanie okazują swoje uczucia.

I w tym spokojnym Poznaniu od roku 2019 co rusz notuje się wybuchy niezwykle aktywnego wulkanu Shamiram. Przewodnicząca EPSU (English Programs’Student Union na UMP, organizatorka PUMS Welcome Week – wydarzeń skierowanych do nowo przyjętych studentów, mających na celu ich integrację ze społecznością akademicką, inicjatorka imprezy „Springsgiving 2022”, której nowa formuła podkreślała różnorodność kulturową studentów, Cyfrowa Ambasadorka NAWA, autorka filmów instruktażowych dla studentów zagranicznych w Polsce poświęconych m.in. załatwianiu spraw urzędowych, aplikacji na staż lekarski, pomocy psychologicznej dla studentów i in. – lista aktywności Shamiram wydaje się nie mieć końca! Dla porządku przypomnijmy: Shammy jest na kierunku lekarskim, wymagającym niezwykłej pracowitości i systematyczności…

– W Poznaniu jest tylu zagranicznych studentów, że dałoby radę przeżyć tu nawet bez znajomości języka polskiego – żartuje. – Międzynaro–dowa społeczność studencka UMP jest nie tylko bardzo różnorodna, ale także świetnie zorganizowana: działa wiele klubów i stowarzyszeń, w których można rozwijać swoje pasje, a razie potrzeby znaleźć jakiś trudno dostępny składnik narodowej kuchni albo zwyczajnie pogadać, gdy komuś dokucza tęsknota za domem i rodziną. Cudownie jest pracować z przyjaciółmi nad publikacjami lub projektami, dyskutować o planach na przyszłość, po dyplomie.

Utrzymywanie przyjaźni nie tylko umila naukę, ale także pomaga rozładowywać stres, który jest nieodłącznym składnikiem naszych studiów i przyszłej pracy. Dlatego powtarzam kolegom, zwłaszcza tym z pierwszego roku: cokolwiek robisz, wykorzystaj każdą chwilę i myśl pozytywnie, nawet jeśli jest ci źle. Twórz najlepsze wspomnienia, bo masz szczęście, które nie wszystkim jest dane: uczysz się, jak ratować ludzkie życie.