Praca organiczna i prawa kobiet
Budowanie społeczeństwa zaangażowanego zaczyna się od małych, ale ważnych kroków. Takich jak Women’s Route przez centrum Poznania, którego pomysłodawczynią jest Hatice Kübra Öz z Turcji, studentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Studentka trzeciego roku kierunku Kulturoznawstwo, na Wydziale Antropologii i Kulturoznawstwa UAM, w latach 2022-2024 pełniła obowiązki starościny roku na kierunku Kulturoznawstwo, specjalność Intercultural Communication. Od 2022 roku bierze czynny udział w pracach Wydziałowej Podkomisji Ekonomicznej UAM.
Hatice Kübra Öz jest pomysłodawczynią i główną organizatorką obchodów tureckiego Narodowego Dnia Dziecka i Suwerenności. Jest również laureatką wyróżnienia w konkursie na najlepszą rolkę podczas Festiwalu Kultury Studenckiej Kulminacje 2024.
Angażuje się w wiele projektów wolontariackich prowadzonych przez CIM Horyzonty, m.in. organizacja we współpracy z Bramą Poznania oraz AMU Welcome Centre wydarzenia „Women’s Route: A Walk Through the Center of Poznan”, będącego niezwykłym połączeniem refleksji kulturoznawczej, turystyki miejskiej i debaty o możliwościach aktywizmu w walce o prawa kobiet w różnych krajach.
– Pani Hatice Kübra Öz należy do grona najbardziej wyróżniających się studentek na swoim Wydziale. Oprócz wysokiej średniej, za którą otrzymała stypendium Rektora UAM dla wybitnych studentów, złożyło się na to szerokie zaangażowanie w życie lokalnej społeczności akademickiej, promocję międzykulturowości oraz działalność wolontariacka. Swoją działalnością pani Hatice Kübra Öz wykazuje szczególną troskę o budowanie społeczeństwa zaangażowanego, opartego na zasadach organicznej pracy u podstaw, którego trzon stanowi szacunek dla drugiego człowieka – mówi Joanna Barszcz, dyrektor Centrum Wsparcia Współpracy UAM, rekomendująca kandydatkę.
Hatice Kübra Öz zapytana o to, co ceni najbardziej w Polsce i w swojej uczelni, odpowiada: – Uwielbiam być częścią Polski i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, bo dają mi możliwości bycia aktywną, angażowania się w znaczące inicjatywy i poszerzania mojej sieci kontaktów. Uwielbiam również moje miasto, Poznań, za jego wielokulturową atmosferę, w której mogę się integrować, zachowując jednocześnie własną kulturę. To środowisko pozwoliło mi rozwijać się zarówno osobiście, jak i zawodowo, i sprawiło, że czuję się wspierana i mile widziana. Z poza tym uwielbiam pierogi z jagodami i rogale świętomarcińskie!