Michail Koutentakis

Kraj: Grecja

Zwycięstwo w kategorii: Nagroda Specjalna

Uczelnia: Warszawski Uniwersytet Medyczny

Jak zadbać o globalne zdrowie

Uhonorowany stypendium Rektora WUM za doskonałość akademicką, Michail Koutentakis dąży do zbudowania przyszłości, w której opieka zdrowotna będzie oparta na współpracy i dostępna dla wszystkich.

Michail Koutentakis z Grecji jest na ostatnim roku studiów na Wydziale Lekarskim Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W ciągu tych sześciu lat wyróżniał się w nauce, przywództwie i prowadzeniu badań, przyczyniając się do rozwoju ponad dwudziestu organizacji i wywierając znaczący wpływ na globalne zdrowie i edukację medyczną.

Jako lider w Samorządzie Studenckim (English Division), Michail zajmował stanowiska sekretarza, wiceprzewodniczącego i koordynatora mediów społecznościowych wzmacniając między innymi komunikację z władzami WUM. Jako badacz z pasją, zdobył konkurencyjne granty, opublikował kilka artykułów w recenzowanych czasopismach. Jest autorem pięciu rozdziałów w wiodących książkach medycznych i chirurgicznych. Jego prace obejmują kardiologię, chirurgię i medycynę translacyjną, odzwierciedlając zaangażowanie młodego badacza w poszerzanie wiedzy i opiekę nad pacjentami.

Zaangażowanie Michaila w działania na rzecz wielokulturowości zaowocowało jego aktywnym działaniem w organizacjach takich jak Project IMG, IMG Unity, IFMSA, AMSA i InciSioN Global. Jako Dyrektor ds. Edukacji w InciSioN zainicjował serię „Global Surgical Education Leadership” (GSEL), która ułatwia kontakty między światowymi ekspertami w celu zwalczania różnic w kształceniu chirurgów.

– Oprócz osiągnięć akademickich, Michail był nieocenionym opiekunem społeczności badawczej WUM przez ostatnie trzy lata. Przeprowadził ważne badania pod opieką prof. Marka Postuły w Centrum Badań Przedklinicznych WUM. Odegrał kluczową rolę w otrzymaniu dwóch głównych grantów badawczych i możliwości finansowania, w tym PRELUDIUM i FIT-OBI. Michail opublikował również szereg ważnych artykułów naukowych – mówi dr hab. n. med. Jacek Sieńko, prodziekan ds. Studenckich English Division Wydziału Lekarskiego WUM. Zaangażowanie Michaila w globalne zdrowie i edukację wykracza daleko poza mury naszej uczelni. Stał na czele serii „Global Surgical Education Leadership” (GSEL), zajmując się różnicami w edukacji chirurgicznej w krajach o niskich dochodach i ograniczonych zasobach, a także ustanowił program łączący mentorów z USA z międzynarodowymi studentami medycyny. Inicjatywy te podkreślają jego zaangażowanie w wypełnianie globalnych luk w dostępie do opieki zdrowotnej i edukacji.

– Polska stała się moim drugim domem, krajem, który łączy bogatą historię, żywą kulturę i ciepłą gościnność – mówi Michail. – Życie w Warszawie było inspirującym doświadczeniem, a przystępne ceny i dynamiczne życie studenckie zapewniają nieograniczone możliwości rozwoju. Jeśli chodzi o Warszawski Uniwersytet Medyczny, był on kamieniem węgielnym zarówno dla mojego rozwoju indywidualnego, jak i akademickiego. Jest to miejsce, które stawia wyzwania, wspiera i daje narzędzia do przekształcania marzeń w rzeczywistość.