Fundament marzeń
Nasim Mondal jest nie tylko wybitnym młodym naukowcem, ambasadorem polskiego szkolnictwa wyższego i nauki za granicą, ale także człowiekiem niezwykle zaangażowanym w budowanie więzi społecznych pomiędzy zagranicznymi studentami.
Pochodzi z Indii, jest doktorantem socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Pracuje pod opieką prof. Pawła Kaczmarczyka i dr Weroniki Kloc-Nowak. Do Polski przyjechał w 2022 roku i od tego czasu aktywnie angażuje się w badania akademickie i inicjatywy międzykulturowe. Zdobył bogate doświadczenie zarówno w badaniach jakościowych, jak i ilościowych podczas pracy w UNICEF i Population Council.
Jego badania koncentrują się na migrantach i ich zachowaniach związanych z płodnością w Europie. Publikował w prestiżowych czasopismach, takich jak „Journal of Migration and Health”, „BMC Pediatrics”. Swoją pracę prezentował na międzynarodowych konferencjach, w tym IMISCOE 2023 i Konferencji Młodych Demografów w Pradze w 2024 roku. Otrzymał kilka prestiżowych stypendiów, w tym Stypendium 2024 Excellence Initiative – Research University (IDUB).
Z dumą promuje polską naukę na arenie międzynarodowej. 5 kwietnia 2024 r. wygłosił wykład zatytułowany „How to Get PhD Admission Abroad” na zaproszenie International Institute for Population Sciences Alumni Association (IIPSM) w Bombaju. Zaprezentował tam możliwości finansowania programów doktoranckich, stanowisk podoktorskich i grantów dostępnych w Polsce. – Moim celem była popularyzacja polskiej nauki i przyciągnięcie większej liczby studentów zagranicznych do krajowych instytucji akademickich. To pokłosie mojego zaangażowania w promowanie Polski jako centrum światowej klasy edukacji i badań – mówi Nasim Mondal.
Nasim został zaproszony przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie do wygłoszenia wykładu „Doświadczenia akademickie międzynarodowego studenta ze Wschodu”. Podczas wystąpienia przedstawił analizę porównawczą swoich doświadczeń akademickich w Indiach i w Polsce. Podkreślił cztery kluczowe zalety polskiego środowiska akademickiego: bezstronną administrację, wspieranie krytycznego myślenia, wysokiej jakości badania naukowe oraz swobodę realizacji innowacyjnych pomysłów.
Jest również pomysłodawcą comiesięcznego wydarzenia „Open Mic Night” odbywającego się w akademiku, gdzie studenci z różnych krajów spotykają się, aby zaprezentować swoje talenty, takie jak śpiew, stand-up, gra na gitarze i wiele innych. Wydarzenie to stanowi kreatywną platformę wymiany kulturowej i budowania więzi społecznych.
– Uważam Nasima Mondala za wybitnego międzynarodowego doktoranta ze względu na jego doskonałe osiągnięcia akademickie, pracowitość, umiejętności przywódcze i zaangażowanie w promowanie zrozumienia między różnymi kulturami – mówi dr Weronika Kloc-Nowak z Ośrodka Badań Nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego, rekomendująca tę kandydaturę. – Wykazał się też dużymi umiejętnościami badawczymi. Jego projekt „Does perceived global uncertainty impact intended fertility?” został wybrany do finansowania w ramach modułu Central European Social Survey Uniwersytetu Warszawskiego, co pokazuje wartość i oryginalność jego badań. Chętnie dzieli się wiedzą i pomaga innym w rozwoju akademickim.
Nasim Mondal zapytany o to, za co ceni Polskę i swoją uczelnię, odpowiada: – Kocham Polskę, ponieważ jest moją nową matką – krajem, który dał mi nowe życie i nieskończone możliwości. Nauczyłem się marzyć i patrzeć na świat z wielowymiarowej perspektywy. Uniwersytet Warszawski to nie tylko moja uczelnia, to fundament moich marzeń i światło przewodnie mojej przyszłości.