Safya Elsharkawy

Kraj: Egipt

Zwycięstwo w kategorii: Studia doktoranckie

Uczelnia: Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

W duchu wzajemnego zrozumienia

W ciągu zaledwie trzech lat studiów doktoranckich Safya Elsharkawy wykazała się wyjątkowymi osiągnięciami akademickimi i badawczymi, które odzwierciedlają zarówno jej zaangażowanie, jak i wiedzę specjalistyczną.

Safya jest doktorantką na Wydziale Metali Nieżelaznych Akademii Górniczo-Hutniczej Stanisława Staszica w Krakowie. W ciągu zaledwie trzech lat studiów doktoranckich wykazała się wyjątkowymi osiągnięciami akademickimi i badawczymi, które odzwierciedlają zarówno jej zaangażowanie, jak i wiedzę specjalistyczną. Aktywnie angażuje się na rzecz międzynarodowej społeczności naukowej, prezentując swoje badania na międzynarodowych i krajowych konferencjach. Jej badania koncentrują się na elektrokatalizie i zaawansowanych materiałach do produkcji wodoru.

 Opublikowała dziesięć artykułów naukowych w prestiżowych czasopismach,  w tym w „Materials Today”, „International Journal of Hydrogen Energy” oraz „Archives of Civil and Mechanical Engineering”.

Safya odniosła sukces również w pozyskiwaniu funduszy na swoje badania. Otrzymała grant na projekt badawczy w ramach programu IDUB, zatytułowany „Magnetic Field-Assisted Electrodeposition of Nickel and Nickel-Iron Alloys for Water Splitting Applications”. Projekt jest przykładem jej zdolności do prowadzenia innowacyjnych badań w dziedzinie materiałoznawstwa i zrównoważonej energii. Jest również laureatką stypendium NAWA STER.

Oprócz osiągnięć akademickich, Safya wykazuje się wzorową komunikacją i umiejętnościami przywódczymi podejmując różne działania społeczne i społecznościowe. Napisała i opublikowała obszerny artykuł w czasopiśmie „Materials Today” zatytułowany „Recent Advances in Green Nanoparticles in Energy and Biological

Applications”, w którym kierowała zespołem egipskich studentów jako autorka korespondencyjna. Pokazuje to jej zdolność do skutecznego mentorowania i prowadzenia wspólnych przedsięwzięć badawczych.

Regularnie pomaga egipskim studentom w przystosowaniu się do życia w Polsce i zdobywaniu stypendiów, dając cenne wskazówki ułatwiające im wyjazd na studia za granicą. Organizuje również cotygodniowe spotkania, podczas których uczy studentów, jak podjąć pracę badawczą, ubiegać się o stypendia i pracować na sukces akademicki i zawodowy.

– Safya uczestniczy w comiesięcznych spotkaniach studenckich, wnosząc wkład w dyskusję na temat pracy akademickiej i wspierając współpracę ze studentami zagranicznymi. Co więcej, w swoim akademiku angażuje się w interakcje ze studentami z różnych środowisk, dzieląc się spostrzeżeniami akademickimi i badając różnice kulturowe w celu promowania ducha wzajemnego zrozumienia – mówi dr hab. inż. Remigiusz Kowalik, prodziekan Wydziału Metali Nieżelaznych AGH, rekomendujący kandydatkę. – Ponadto współtworzyła „URS Mentorship Program” z innymi egipskimi studentami, aby połączyć osoby zainteresowane badaniami. Platforma ta służy jako centrum zasobów, wspierając zainteresowanie wspólnymi projektami akademickimi i inspirując młodych naukowców.