KRASP, Perspektywy i uczelnie świętują wspólnie sukces „Study in Poland”
20 lat historii programu „Study in Poland” to prawdziwa succes story umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego w Polsce.Kiedy w 2005 roku Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich i Fundacja Edukacyjna Perspektywy podjęły wspólnie ten program, w Polsce studiowało 8 tysięcy cudzoziemców, dziś mamy ich ponad 100 tysięcy. To pokazuje skalę wysiłku KRASP, Perspektyw i polskich uczelni akademickich oraz trafność przyjętej wówczas formuły działania, opartej na właściwym rozpoznaniu sytuacji i partnerskiej współpracy. Konferencja „Studenci zagraniczni w Polsce 2025”, zorganizowana wspólnie w końcu stycznia w Gdańsku przez KRASP, Perspektywy i Uniwersytet Gdański podsumowała dotychczasowe osiągnięcia programu i nakreśliła nowe horyzonty działania. A wyzwań jest dużo – co w swoich wystąpieniach podkreślała wielokrotnie prof. Bogumiła Kaniewska, przewodnicząca KRASP, rektorka UAM, a także Waldemar Siwiński, prezes-założyciel Perspektyw i prof. Piotr Stepnowski, rektor UG. Przede wszystkim, po ilościowym sukcesie umiędzynarodowienia, należy postawić na jego jakość.
Otwierając konferencję i witając gości prof. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego, zwrócił uwagę na to, że konferencja organizowana jest w szczególnym czasie nie tylko dla programu „Study in Poland” (świętującego swoje 20-lecie) czy dla uczelni gospodarza (UG obchodzi jubileusz 55-lecia) lub dla samego umiędzynarodowienia (przekroczona została „magiczna” liczba 100 tysięcy cudzoziemców studiujących w Polsce), ale też czasie wyjątkowym, jeśli chodzi o wydarzenia w otoczeniu akademii. – Procedowana jest tzw. ustawa wizowa, na którą jako środowisko bardzo czekamy; trwa wojna w Ukrainie, rozchwiane jest bezpieczeństwo międzynarodowe, Polska objęła właśnie prezydencję w Radzie UE… Te sprawy i wiele innych stawiają przed nami ogromne wyzwania. I do tego właśnie nawiązuje hasło konferencji, czyli „Umiędzynarodowienie wobec nowych wyzwań”.
Do podwójnego jubileuszu – 20-lecia „Study in Poland” i 55-lecia UG – nawiązał w czasie otwarcia min. Andrzej Szeptycki, podsekretarz stanu w MNiSW, życząc obu instytucjom sto lat i zwracając uwagę na ogromny wysiłek środowiska działającego przez ostatnie kilkadziesiąt lat na rzecz umiędzynarodowienia uczelni. Podkreślił też, że konferencja „Studenci zagraniczni w Polsce”, organizowana po raz osiemnasty, co roku podsumowuje to, co działo się przez ostatnie dwanaście miesięcy w obszarze umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego w Polsce. – Trzeba zauważyć, że ostatni rok był bardzo dynamiczny dla społeczności akademickiej w tym kontekście, przede wszystkim w związku z działaniami prowadzonymi przez rząd RP na rzecz wyeliminowania istniejących nieprawidłowości związanych z umiędzynarodowieniem.
Szeptycki tłumaczył, że tzw. ustawa wizowa, która ma zostać wprowadzona wiosną 2025 i będzie obowiązywać już przy rekrutacji na rok akademicki 2025/2026, ma zapewnić likwidację wąskich gardeł w rekrutacji studentów zagranicznych na polskie uczelnie oraz zapewnić, by byli to jak najlepsi młodzi ludzie. – Wyzwaniem, jakie widzę przed uczelniami, jest wprowadzenie takich działań, dzięki którym wszyscy studenci kształcący się w danej szkole wyższej będą stanowili jedno zintegrowane środowisko, niezależnie od języka, w którym się kształcą, czy kraju pochodzenia.
Prof. Bogumiła Kaniewska, przewodnicząca KRASP i rektorka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, odnosząc się do sprawy procedowanej obecnie ustawy wizowej, zwróciła uwagę na to, że środowisko akademickie miało szansę współpracować przy jej pisaniu. – Teraz z wielką nadzieją czekamy na ten akt prawny, bo wszystkim nam zależy na tym, by droga do uzyskania polskiej wizy studenckiej była klarowna, transparentna i szybka. To trzy warunki niezbędne do tego, by rosło umiędzynarodowienie polskiego szkolnictwa wyższego.
Prof. Kaniewska przypomniała, że do tradycji studiowania od czasów renesansu należy wielokulturowość – jak mówiła, studiowanie to zawsze była wędrówka w poszukiwaniu wiedzy. W tym kontekście nakreśliła perspektywę dla polskich uczelni: Naszym marzeniem jest, by w Polsce studentów z zagranicy kształciło się coraz więcej.
Ważnym głosem w czasie otwarcia konferencji była wypowiedź dr Bianki Siwińskiej, prezeski Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, która podsumowała: Program Study in Poland to najlepsze ucieleśnienie tego, o czym obecnie mówi się globalnie – że do rozwiązywania globalnych problemów potrzebna jest współpraca. My od osiemnastu lat, spotykając się na dorocznej konferencji, zacieśniamy współpracę dla coraz większego umiędzynarodowienia uczelni polskich, integrujemy się, dyskutujemy i wreszcie znajdujemy rozwiązania najważniejszych aktualnie wyzwań. Dlatego życzę państwu udanych obrad, wiedząc, że podobnie będzie w tym roku.
Dwa nasycone wydarzeniami dni – prezentujemy je w skrócie w specjalnym wydaniu Newslettera Akademickiego - potwierdziły te oczekiwania.
Konferencja w skrócie
- 350 uczestników on-site, w tym 34 rektorów i 41 prorektorów, plus 200 uczestników on-line
- 87 uczelni akademickich publicznych i niepublicznych
- 27 urzędów centralnych i instytucji wspierających umiędzynarodowienie - w tym MNiSW, MSZ, NIK, USC, SG, PKA, NCBR, OPI, NAWA, FRSE – reprezentowanych przez ministrów lub dyrektorów
- 6 sesji plenarnych plus 3 sesje równoległe, oraz sesje otwarcia i zamknięcia
- 65 mówców i moderatorów sesji
- 2 wydarzenia towarzyszące: wspólne posiedzenie Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej KRASP i Komisji ds. Umiędzynarodowienia KRUP oraz workshop nt. pozyskiwania środków na umiędzynarodowienie
- Spotkanie Międzynarodowej Rady Sterującej projektu „Incubating Freedom for Ukraine”
- Gala Nagrody „Gwiazdy Umiędzynarodowienia” i Konkursu INTERSTUDENT 2025
Równolegle z konferencją „Studenci zagraniczni w Polsce 2025” na Uniwersytecie Gdańskim odbyło się również posiedzenie Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP).
Sądząc po opiniach uczestnikach i sygnałach nadchodzących ze środowiska akademickiego konferencja odniosła niekwestionowany sukces. Podkreśla się w szczególności najwyższą klasę mówców i moderatorów wszystkich sesji, wysoki poziom merytoryczny i organizacyjny samej konferencji i wydarzeń jej towarzyszących, jak również Gali 20-lecia połączonej z wręczeniem dyplomów w Konkursie INTERSTUDENT 2025 i Nagród Środowiskowych „Gwiazdy Umiędzynarodowienia 2025”, która odbyła się we wspaniałych wnętrzach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Uhonorowaliśmy wspólnie osoby, które wniosły wybitny wkład w rozwój umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego. A na zakończenie Gali rektorzy wspólnie odśpiewali „100 lat” dla Fundacji Edukacyjnej Perspektywy! Tego by nawet Szekspir nie wymyślił!
Dziękujemy wszystkim Gościom, Uczestnikom i Organizatorom tego wyjątkowego Święta Umiędzynarodowienia! Uskrzydleni sukcesem i zaufaniem wkraczamy w drugie 20-lecie programu „Study in Poland”. Po to, aby studentów obcokrajowców było w Polsce coraz więcej.
Zespół „Study in Poland”