Mówcy
w kolejności alfabetycznej
Waldemar Dubaniowski
Dyrektor Biura NCBiR w Brukseli
Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Głównej Handlowej oraz Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Karierę zawodową rozpoczynał w Ministerstwie Przemysłu i Urzędzie Integracji Europejskiej, a następnie w Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów jako Doradca Ministra. W 2005 roku pełnił funkcję szefa sztabu i sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Zajmował się także sprawami rozwoju mediów elektronicznych, pełniąc przez 5 lat funkcję członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz współzałożycielem pierwszej telewizji muzycznej (4funTV). Posiada bogate doświadczenie w profesjonalnej działalności doradczej, w uznanej międzynarodowej firmie doradczej - PwC (PricewaterhouseCoopers), jako Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu. Brał udział w pracach rad nadzorczych dużych spółek, m.in. PZU SA i PKP SA. Brał udział w pracach związanych z zarządzaniem innowacjami jako ekspert i członek Rady Fundacji Innowacyjna Polska. Były ambasador RP w Królestwie Tajlandii oraz były ambasador w Republice Singapuru.
Prof. Teofil Jesionowski
Rektor Politechniki Poznańskiej,
Przewodniczący Komisji Nauki KRASP
Chemik, inżynier, od 2013 prof. dr hab. nauk chemicznych, od 2020 roku członek korespondent PAN, profesor zwyczajny Instytutu Technologii i Inżynierii Chemicznej Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej. Autor 560 publikacji naukowych, w tym 530 artykułów indeksowanych przez Thomson Reuters JCR. Współtwórca ponad 45 patentów i zgłoszeń patentowych. Stypendysta Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Edytor lub członek rad programowych czasopism naukowych z tzw. listy filadelfijskiej (Scientific Reports – Nature group), Dyes and Pigments, Physicochemical Problems of Mineral Processing. Pełni funkcję eksperta w wielu organizacjach finansujących badania naukowe, w tym Narodowe Centrum Nauki, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w Polsce, F.R.S.-FNRS w Belgii, NWO w Holandii, Szwajcarska Fundacja Nauki (SNSF) oraz DFG w Niemczech. W 2016 został prorektorem Politechniki Poznańskiej ds. edukacji ustawicznej, w 2020 wybrany na rektora tej uczelni.
Prof. Anna Jurkowska-Zeidler
Przewodnicząca Uniwersyteckiej Komisji Umiędzynarodowienia KRUP,
Prorektor Uniwersytetu Gdańskiego ds. Współpracy Międzynarodowej
Doktor habilitowany nauk prawnych, profesor w Katedrze Prawa Finansowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej (2020-2024), Prodziekan ds. Studenckich i Nauki (2018-2020), Prodziekan ds. Nauki i Umiędzynarodowienia (2020), Przewodnicząca Rady Dyscypliny Naukowej Nauki Prawne (2019-2020). Jej zainteresowania naukowe obejmują zagadnienia bezpieczeństwa rynku finansowego, zarówno w wymiarze krajowym, europejskim, jak i międzynarodowym. Jest autorką publikacji z zakresu prawa finansowego, przede wszystkim prawa bankowego i prawa rynku finansowego. Odbyła liczne staże naukowe i wyjazdy dydaktyczne do uczelni partnerskich UG z krajów UE i poza UE w ramach programu Erasmus+. Stypendystka European University Institute we Florencji i profesor wizytującym w wielu uniwersytetach w Europie Środkowo-Wschodniej i Azji. Była ekspertem Komisji Europejskiej, międzynarodowego stowarzyszenia European Forum of Deposit Insurers oraz Komisji Nadzoru Finansowego. Jest członkiem Centrum Informacji i Organizacji Badań nad Finansami Publicznymi i Prawem Podatkowym w krajach Europy Środkowo-Wschodniej oraz Polskiego Stowarzyszenia Prawa Europejskiego będącego częścią The International Federation for European Law. W latach 2019-2020 kierowała międzynarodowym grantem Polsko-Czeskie Forum Akademickie: Efektywny Model Transgranicznej Współpracy Biznesowej i Partnerstwa współfinansowanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.
Prof. Bogumiła Kaniewska
Przewodnicząca KRASP,
Rektorka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Literaturoznawczyni, polonistka, tłumaczka, profesor nauk humanistycznych. Specjalizuje się w historii literatury, literaturze współczesnej i teorii literatury. W 2001 roku otrzymała stopień doktora habilitowanego, a w 2015 roku odebrała z rąk Prezydenta RP nominację profesorską. Napisała ponad 100 artykułów naukowych, które ukazały się w czasopismach i tomach zbiorowych w Polsce i za granicą. Pracuje w jury trzech konkursów literackich. Jej zaangażowanie w organizację nauki przełożyło się na kilka sukcesów takich jak zdobycie i realizacja projektu POKL Dostosowanie modelu kształcenia studentów filologii polskiej do wyzwań współczesnego rynku pracy czy udział w międzynarodowym projekcie E-LOCAL współtworzonym przez uczelnie z Belgii, Finlandii, Portugalii i Węgier, a koordynowanym przez Uniwersytet w Bolonii. W latach 2005–2012 była zastępcą dyrektora ds. nauki Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, natomiast w latach 2012–2016 – dziekanem Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. W latach 2016–2020 pełniła funkcję prorektor ds. studenckich UAM, a od 1 września 2020 r. jest rektorem tego uniwersytetu. W latach 2020–2024 pełniła funkcję przewodniczącej Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich, a w 2024 r. została wybrana na przewodniczącą Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.
Dr Wojciech Karczewski
Dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej
Doktor nauk społecznych w dziedzinie nauk o zarządzaniu i jakości. Tytuł uzyskał na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył też studia podyplomowe z Zarządzania Zasobami IT na Politechnice Warszawskiej. W trakcie studiów pracował w Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE), w której był zaangażowany w program wspierający rozwój współpracy międzynarodowej polskich szkół podstawowych i średnich. Od 18 lat zarządza inicjatywami z obszaru współpracy międzynarodowej. Funkcje zarządcze pełnił w dużych korporacjach, takich jak EY, Orange i PWC, w których był odpowiedzialny m.in. za projekty dla rynku Wielkiej Brytanii, europejskim czy Bliskiego Wschodu. W latach 2020-2023 Dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej oraz Pełnomocnik Rektora ds. współpracy międzynarodowej Uniwersytetu SWPS. W tym czasie wprowadził SWPS jako pierwszą polską uczelnię prywatną do inicjatywy Uniwersytetów Europejskich, dzięki czemu SWPS stał się członkiem sojuszu European Reform University Alliance. Od 2022 do 2024 roku członek zarządu międzynarodowej organizacji EUPHE (European Union of Private Higher Education).
Julia Łysik
Koordynatorka programu Study in Poland,
Dyrektorka ds. międzynarodowych, Fundacja Edukacyjna Perspektywy
Absolwentka lingwistyki stosowanej i komunikacji międzykulturowej, dodatkowe umiejętności z zakresu marketingu, zarządzania projektami oraz zarządzania danymi zdobywała w Akademii Leona Koźmińskiego oraz Politechnice Warszawskiej w ramach studiów podyplomowych. Od 2011 roku pracuje na rzecz polskiego szkolnictwa wyższego, w szczególności promocji polskiej oferty studiów za granicą, organizacji wydarzeń międzynarodowych, współpracy akademickiej i instytucjonalnej. Od 2013 roku związana z Fundacją Edukacyjną Perspektywy, m.in. prowadząc program Study in Poland, łączący koordynację działań polskich uczelni i instytucji szkolnictwa wyższego z szeroką współpracą z partnerami zagranicznymi. Zadania organizacyjne łączy z elementami analitycznymi, prowadząc badania różnych aspektów szkolnictwa wyższego na potrzeby koordynowanych projektów.
Prof. Jerzy Małachowski
p.o. dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju
Jest absolwentem Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Tytuł profesora w dziedzinie nauk technicznych nadano mu w roku 2019. Obszar jego prac naukowo-badawczych i wdrożeniowo-technologicznych skupia się na trzech głównych zagadnieniach: rozwój metod badań materiałów i konstrukcji, rozwój metod badań komputerowych i analiz symulacyjnych w zagadnieniach związanych z bezpieczeństwem i obronnością oraz rozwój metod badań w zagadnieniach związanych z inżynierią biomedyczną. Kierował licznymi projektami oraz uczestniczył jako wykonawca w ponad 30 tego typu przedsięwzięciach ukierunkowanych na prace naukowe, rozwojowe i wdrożeniowe finansowane m.in. przez NCN, NCBR, EU (FP6, FP7 i Horyzont 2020), EDA (European Defence Agency) i Science for Peace and Security (SPS-NATO). Jest stypendystą fundacji NATO Fellowship Programme i US Research Council, dzięki którym mógł odbyć staże naukowe na Florida State University i Indiana State University. W roku 2010 otrzymał Złoty Krzyż Zasługi od Prezydenta RP, a w roku 2011 Medal Komisji Edukacji Narodowej.
Mirosław Marczewski
Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji
Mirosław Marczewski jest absolwentem Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów podyplomowych z zakresu integracji europejskiej. Od 1996 r. związany zawodowo z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji, początkowo w Biurze Programów PHARE i Młodzież dla Europy, w latach 2000-2006 pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora Wspólnotowego Programu Młodzież, od 2006 do 2009 Zastępcy Dyrektora Generalnego i p.o. Dyrektora Generalnego FRSE. Od 2010 do maja 2016 był Dyrektorem Generalnym FRSE. Uczestniczył w procesie tworzenia i wdrażania w Polsce Programu Unii Europejskiej Uczenie się przez całe życie 2006-2013, Erasmus+ 2014-2016, Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego w ramach Mechanizmu Finansowego EOG w latach 2008-2016 i Funduszu Sciex w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy w latach 2009-2015. W latach 2006-2007 Członek Rady ds. Procesu Bolońskiego przy Ministrze Nauki i Szkolnictwa Wyższego; 2007-2010 Współtwórca i Członek Komitetu Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży; 2010-2013 Członek Zespołów opiniodawczo-doradczych przy Ministrze Edukacji Narodowej ds. Statusu zawodowego nauczycieli, Nauczania o holokauście. Odznaczony przez Ministra Edukacji Narodowej Medalem Komisji Edukacji Narodowej, za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania.
Grzegorz Mazurek
Rektor Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie
Teoretyk i praktyk zarządzania i marketingu, profesor w Akademii Leona Koźmińskiego. Specjalizuje się w tematyce wpływu nowoczesnych technologii na marketing i zarządzanie organizacją, a w szczególności: wirtualizacją, innowacjami w marketingu (e-marketing), nową gospodarką oraz e-biznesem. Wielokrotnie nagradzany za osiągnięcia publikacyjne i naukowe. W Akademii Leona Koźmińskiego pełni funkcję prorektora ds. współpracy międzynarodowej, koordynując m.in. procesy związane z akredytacjami międzynarodowymi EQUIS, AMBA, AACSB, CEEMAN oraz uczestnictwo uczelni w rankingach i umowach międzynarodowych. W swoim dorobku posiada kilkadziesiąt anglo- i polskojęzycznych artykułów naukowych i popularnonaukowych dotyczących problematyki zarządzania w nowej gospodarce, w szczególności marketingu oraz e-biznesu.
Prof. Marta Mendel
Prorektor ds. umiędzynarodowienia, I zastępca rektora,
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Pracę w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego rozpoczęła jako asystent w 2008 roku i kontynuuje jako profesor uczelni. W tym czasie pełniła funkcję dziekana Wydziału Medycyny Weterynaryjnej (2019-2020). W 2010 roku uzyskała stopień doktora nauk weterynaryjnych na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej SGGW. Stopień naukowy doktora habilitowanego w dyscyplinie weterynaria, w zakresie farmakologii i toksykologii, otrzymała w 2018 roku. Zainteresowania naukowe dr hab. Marty Mendel, prof. SGGW, skoncentrowane są wokół działań farmakologicznych roślin leczniczych oraz substancji czynnych pochodzenia roślinnego. Od 2015 roku pełni funkcję eksperta Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, powołanego do oceny środków ochrony roślin w zakresie toksykologii ssaków, a od 2017 funkcję koordynatora GA networking group on Medicinal Plants and Natural Products in Animal Healthcare and Veterinary Medicine. Jako kierownik lub główny wykonawca brała udział w realizacji badań naukowych finansowanych ze środków europejskich, KBN, NCN, MNiSzW, KNOW oraz ze środków własnych SGGW, w tym CIiTT. Jest autorką kilkudziesięciu publikacji naukowych. Jest członkiem Komitetu Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu PAN w kadencji 2024-2028, członkiem Polskiego Towarzystwa Toksykologicznego od 2008 roku (przewodnicząca oddziału warszawskiego od 2021), członkiem Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych (od 2019), członkiem Society for Medicinal Plant and Natural Product Research. Od 2020 roku jest również ekspertem Polskiej Komisji Akredytacyjnej w dyscyplinie weterynaria.
Prof. Marek Pawełczyk
Przewodniczący Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej KRASP,
Rektor Politechniki Śląskiej
Specjalista z zakresu automatyki przemysłowej, przetwarzania sygnałów, wibroakustyki i modelowania matematycznego. Jest autorem lub współautorem ok. 250 publikacji naukowych, 3 monografii w jęz. angielskim, 12 zgłoszeń patentowych krajowych i międzynarodowych. Kierował pięcioma oraz był wykonawcą w siedmiou projektach KBN, MNiSW, NCBiR i NCN, a także kierował 15 projektami przemysłowymi oraz był wykonawcą w ośmiu projektach. Wiele z jego opracowań zostało wdrożonych, a kolejne są na zaawansowanym etapie komercjalizacji. Stopień naukowy doktora uzyskał z wyróżnieniem w 1999 r., doktora habilitowanego w 2005 r., na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej, zaś tytuł profesora nauk technicznych w 2014 r. Członek korespondent PAN, członek Komitetu Automatyki i Robotyki PAN. Za swe osiągnięcia był wielokrotnie nagradzany przez m.in.: Ministra Szkolnictwa Wyższego, Polską Akademię Nauk, Fundację na Rzecz Nauki Polskiej, FIAT, SIEMENS.
Dr Bianka Siwińska
Prezeska Fundacji Edukacyjnej Perspektywy
Doktor politologii, dziennikarka, badaczka i inicjatorka kampanii społecznych, działających na rzecz rozwijania potencjału kobiet w nowych technologiach. Członkini Rady ds. Cyfryzacji w kadencji 2023–2025 w Ministerstwie Cyfryzacji. Redaktor naczelna magazynu edukacyjnego Perspektywy. Inicjatorka kampanii społecznych Dziewczyny na politechniki oraz projektów IT for SHE, New Technologies for Girls, Shesnnovation, Lean in STEM itp. Za projekt IT for SHE Fundacja nagrodzona została przez Komisję Europejską nagrodą European Digital Skills Award. Ekspertka Banku Światowego w Tadżykistanie. Studiowała na Uniwersytecie Warszawskim, na Humboldt-Universität w Berlinie i Columbia University w Nowym Jorku, badania prowadziła w NIFU-STEP w Oslo. Autorka książek Uniwersytet ponad granicami, Internacjonalizacja szkolnictwa wyższego w Polsce i w Niemczech oraz Education goes global. Strategie internacjonalizacji szkolnictwa wyższego, Czas internacjonalizacji. Wyzwania dla polskich uczelni. Twórczyni Perspektywy Women in Tech Summit, największego wydarzenia dla kobiet w technologiach w Europie.
Waldemar Siwiński
Założyciel i fundator Fundacji Edukacyjnej Perspektywy,
Prezydent IREG Observatory on Academic Ranking and Excellence
Inicjator przedsięwzięć na rzecz jakości szkolnictwa, m.in. profesjonalnych rankingów szkół i uczelni oraz programu promocji międzynarodowej Study in Poland prowadzonego wspólnie przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) i Fundację Edukacyjną Perspektywy. Waldemar Siwiński ma za sobą bogate doświadczenia w mediach - był m.in. założycielem i redaktorem naczelnym Bajtka, pierwszego polskiego masowego pisma poświęconego komputerom. W latach 2003-2006 prezes Polskiej Agencji Prasowej (PAP), był członkiem zarządu European Alliance of News Agencies (EANA) i European Press Photo Agency (EPA). Autor licznych tekstów na temat edukacji i nauki, w tym książki o katastrofie w Czarnobylu. Absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej, ukończył podyplomowe studia dyplomatyczne.
Prof. Piotr Stepnowski
Rektor Uniwersytetu Gdańskiego
Przewodniczący Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich
Stopień doktora (1999) i doktora habilitowanego (2005) uzyskał na Wydziale Chemii UG. W 2010 roku otrzymał tytuł profesora. Jego zainteresowania naukowe obejmują badania mechanizmów rozprzestrzeniania i przemian chemicznych zanieczyszczeń środowiska oraz metody ich analizy, a także ocenę toksykologiczną skutków ich występowania. Opublikował ponad 260 prac naukowych w czasopismach z tzw. listy filadelfijskiej. Jego prace cytowane były blisko 7000 razy a obecny indeks Hirscha wynosi 49. Od 2006 roku kieruje Katedrą Analizy Środowiska. W latach 2008-2011 pełnił funkcję prodziekana, a w latach 2012-2016 funkcję dziekana Wydziału Chemii UG. W latach 2011-2012 był organizatorem i pierwszym dyrektorem Instytutu Ochrony Środowiska i Zdrowia Człowieka UG. W latach 2016-2020 pełnił funkcję prorektora ds. nauki i współpracy z zagranicą UG. Od 2020 roku przewodniczący Zgromadzenia Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita. Jego najważniejsze zainteresowania pozanaukowe to sztuki piękne, architektura i muzyka, w tym aktywnie uprawiana rzeźba w drewnie i gra na gitarze oraz nieustająca fascynacja malarstwem i architekturą renesansu włoskiego.
Mieczysław Struk
Marszałek Województwa Pomorskiego
Funkcję marszałka województwa pomorskiego sprawuje od 2010 roku. W latach 2005-2010 zasiadał w Zarządzie Województwa Pomorskiego jako wicemarszałek. Od 1998 roku jest radnym województwa. W wyborach samorządowych w 2018 roku Mieczysław Struk został ponownie wybrany na radnego województwa pomorskiego rekordową liczbą ponad 67 tys. głosów. Jest absolwentem Wydziału Turystyki i Rekreacji Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Ukończył podyplomowe studia organizacji i zarządzania oraz integracji europejskiej na Uniwersytecie Gdańskim i studia doktoranckie na Wydziale Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego. W latach 1990-2002 był burmistrzem Jastarni.
Prof. Lucyna Woźniak
Prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą, Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Absolwentka Politechniki Łódzkiej. Doktorat i habilitację uzyskała w Polskiej Akademii Nauk, w Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych w Łodzi. Po doktoracie 2 lata spędziła na stażu podoktorskim w Kings College London w zespole prof. Colina Reese. Jest profesorem nauk medycznych i kierownikiem Katedry Biologii Medycznej i Zakładu Biologii Strukturalnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Jej zainteresowania badawcze skupiają się wokół molekularnych markerów cukrzycy ciążowej (GDM) w możliwej profilaktyce i diagnostyce cukrzycy typu 2 u kobiet z wykorzystaniem narzędzi metabolomicznych. Od 2012 roku pełni funkcję prorektora ds. nauki i współpracy międzynarodowej na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Jest członkiem Rady Nadzorczej oraz Strategicznej Rady Innowacji EIT HEALTH, a także przewodniczącą Rady Nadzorczej EIT HEALTH Innostars, przewodniczącą Naukowej Rady Doradczej (Life Sciences) Vrije Universitet w Brukseli (Belgia) oraz członkiem Rady Wysokiego Szczebla do opracowania maksymalizacji impaktu Programów Ramowych Unii Europejskiej (Grupa Pascala Lamyego; raport Lab-Fab-App).