KONFERENCJA
STUDENCI ZAGRANICZNI W POLSCE 2025
Gdańsk, 30-31 stycznia 2025

Mówcy
w kolejności alfabetycznej

Agnieszka Baranowska

Agnieszka Baranowska

Członek zarządu Województwa Pomorskiego

Sekretarz generalny Partii Polska 2050 Szymona Hołowni – od czerwca 2024 r. Absolwentka kolegium Kształcenia Języków Obcych na Uniwersytecie Gdańskim oraz wydziału politologii o specjalności europejskiej w Wyższej Szkole Humanistycznej w Pułtusku. Jest nauczycielem języka angielskiego, pedagogiem oraz trenerem mentalnym z ponad 30-letnim stażem. Założycielka i pomysłodawczyni Akademii Rozwoju Mentalnego.

Magdalena Bem-Andrzejewska

Magdalena Bem-Andrzejewska

Dyrektor Działu Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Horyzontu Europa w NCBR

Menadżer z wieloletnim doświadczeniem w administracji publicznej, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z polityką naukową w kontekście współpracy międzynarodowej, komunikacji i promocji. Przedstawicielka RP w wielu gremiach międzynarodowych. W Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego odpowiadała m.in. za tworzenie inicjatyw popularyzujących naukę i komunikację wdrażania reformy szkolnictwa wyższego i nauki, także w relacjach międzynarodowych. Od 2020 r. dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego w NCBR. Koordynuje system wsparcia udziału polskich jednostek w Programie Ramowym UE Horyzont Europa, składający się z KPK i sieci Horyzontalnych Punktów Kontaktowych.

Tomasz Cytrynowicz

Tomasz Cytrynowicz

Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców

Prawnik, absolwent Uniwersytetu w Białymstoku. Od ponad dwudziestu lat zajmuje się zagadnieniami migracji - początkowo na uniwersytecie, potem w organizacjach pozarządowych, a następnie w administracji publicznej. Od 2006 r. urzędnik mianowany służby cywilnej. Wieloletni pracownik Urzędu do Spraw Cudzoziemców, obecnie jego Szef.

Waldemar Dubaniowski

Waldemar Dubaniowski

Dyrektor Biura NCBiR w Brukseli

Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Głównej Handlowej oraz Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Karierę zawodową rozpoczynał w Ministerstwie Przemysłu i Urzędzie Integracji Europejskiej, a następnie w Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów jako Doradca Ministra. W 2005 roku pełnił funkcję szefa sztabu i sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Zajmował się także sprawami rozwoju mediów elektronicznych, pełniąc przez 5 lat funkcję członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz współzałożycielem pierwszej telewizji muzycznej (4funTV). Posiada bogate doświadczenie w profesjonalnej działalności doradczej, w uznanej międzynarodowej firmie doradczej - PwC (PricewaterhouseCoopers), jako Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu. Brał udział w pracach rad nadzorczych dużych spółek, m.in. PZU SA i PKP SA. Brał udział w pracach związanych z zarządzaniem innowacjami jako ekspert i członek Rady Fundacji Innowacyjna Polska. Były ambasador RP w Królestwie Tajlandii oraz były ambasador w Republice Singapuru.

Prof. Ewa Gruszczyńska

Prof. Ewa Gruszczyńska

Prorektorka ds. międzynarodowych, Uniwersytet SWPS

Psycholożka, profesor Uniwersytetu SWPS, z którym jest związana od roku 2003. Badawczo zajmuje się przede wszystkim stresem i radzeniem sobie z nim. Autorka ponad 70 publikacji naukowych, członkini komitetów redakcyjnych Anxiety, Stress & Coping; Applied Psychology: Health and Well-Being i Health Psychology and Behavioral Medicine. W latach 2013-2016 członkini zarządu European Health Psychology Society. Była również członkinią-założycielką i sekretarzem Central and Eastern European Society of Behavioural Medicine. W 2012 r. otrzymała stypendium DAAD i była badaczem wizytującym w Freie Universität w Berlinie na zaproszenie prof. Ralfa Schwarzera. W latach 2013-2017 prowadziła grant badawczy Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki. W latach 2018-2023 pełniła funkcję prorektorki ds. dydaktycznych. W 2023 r. objęła stanowisko prorektorki ds. międzynarodowych.

Rene Helmans

Rene Helmans

Dyrektor Biura Współpracy z Absolwentami, Akademia Leona Koźmińskiego

Aleksandra Ihnatowicz

Aleksandra Ihnatowicz

Kluczowy ekspert w Krajowym Punkcie Kontaktowym NCBR

Aleksandra Ihnatowicz jest ekspertem w Krajowym Punkcie Kontaktowym Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), specjalizującym się we wspieraniu innowatorów w pozyskiwaniu funduszy unijnych na badania i rozwój. Jest członkiem EIC Forum, ekspertem w zakresie Europejskiej Rady ds. Innowacji (EIC) w programie Horyzont Europa. Jako koordynator zespołu Innowacyjna Europa w NCBR wnosi ponad 16 lat doświadczenia w europejskich programach badawczych, w tym bogatą praktykę w realizacji i zarządzaniu projektami. Ola jest absolwentką Informatyki i kontynuowała studia oraz badania w Kanadzie i Anglii. Od 2010 roku pełni rolę kluczowego eksperta w Krajowym Punkcie Kontaktowym w Polsce, wspierając start-upy deep-tech i innowatorów w pozyskiwaniu finansowania. Jej pasją jest wspieranie ekosystemu innowacji, inspirowane zaangażowaniem i energią firm i ludzi, którym pomaga.

Prof. Piotr Jedynak

Prof. Piotr Jedynak

Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego

Ekonomista, specjalista w zakresie zarządzania, profesor nauk ekonomicznych, wcześniej prorektor UJ ds. polityki kadrowej i finansowej. W swojej pracy naukowej zajmuje się takimi zagadnieniami, jak zarządzanie ryzykiem, zarządzanie strategiczne i zarządzanie w szkolnictwie wyższy.Ukończył zarządzanie i marketing w Akademii Górniczo-Hutniczej i międzywydziałowe studia doktoranckie w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W 1998 roku, po obronie doktoratu, związał swoją przyszłość z Uniwersytetem Jagiellońskim, rozpoczynając pracę na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ (WZiKS UJ), którego pracownikiem jest do dziś. Jest członkiem Komitetu Nauk Organizacji i Zarządzania PAN, był członkiem Rad Szkół Doktorskich Nauk Społecznych oraz Nauk Humanistycznych, Zespołów Sterujących Priorytetowych Obszarów Badawczych FutureSoc i Antrophocene, a także Rady Programowej Inicjatywy Doskonałości Uczelnia Badawcza. Był pełnomocnikiem Zarządu ds. restrukturyzacji i systemów zarządzania w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Krakowie, doradcą organizacyjnym w zakresie projektowania, implementacji i doskonalenia systemów zarządzania, a także audytorem certyfikującym systemy zarządzania licznych przedsiębiorstw międzynarodowych i krajowych, w tym m.in. w Toyota Tsusho Europe, British Telecom, Alfa Laval, Polskich Portów Lotniczych, czy Krakowskiego Holdingu Komunalnego. Jest autorem ok. 150 publikacji naukowych, w tym autorem lub współautorem 12 monografii. Współtwórca programu podwójny dyplom z Reutlingen University ESB Business School.

Prof. Teofil Jesionowski

Prof. Teofil Jesionowski

Rektor Politechniki Poznańskiej,
Przewodniczący Komisji Nauki KRASP


Chemik, inżynier, od 2013 prof. dr hab. nauk chemicznych, od 2020 roku członek korespondent PAN, profesor zwyczajny Instytutu Technologii i Inżynierii Chemicznej Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej. Autor 560 publikacji naukowych, w tym 530 artykułów indeksowanych przez Thomson Reuters JCR. Współtwórca ponad 45 patentów i zgłoszeń patentowych. Stypendysta Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Edytor lub członek rad programowych czasopism naukowych z tzw. listy filadelfijskiej (Scientific Reports – Nature group), Dyes and Pigments, Physicochemical Problems of Mineral Processing. Pełni funkcję eksperta w wielu organizacjach finansujących badania naukowe, w tym Narodowe Centrum Nauki, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w Polsce, F.R.S.-FNRS w Belgii, NWO w Holandii, Szwajcarska Fundacja Nauki (SNSF) oraz DFG w Niemczech. W 2016 został prorektorem Politechniki Poznańskiej ds. edukacji ustawicznej, w 2020 wybrany na rektora tej uczelni.

Prof. Krzysztof Jóźwik

Prof. Krzysztof Jóźwik

Rektor Politechniki Łódzkiej

Profesor nauk technicznych, profesor Politechniki Łódzkiej i jej rektor od 2020 roku. Po uzyskaniu habilitacji opiekował się zespołem młodych naukowców, który realizował dużo prac dla przemysłu (Dresser-Rand, Faurecia, PSA Citroen&Peugeot, Eurocopter –później Airbus Helicopters), w tym obliczenia i konstrukcję napędu śmigłowego dla najszybszego na świecie helikoptera X3. Jednocześnie rozwijane były metody badań numerycznych dla przepływów krwi. W latach 2008-2012 był kierownikiem zadania Opracowanie mechanicznych zastawek serca oraz układu zasilania powietrza dla sterownika pneumatycznych komór wspomagania serca w strategicznym projekcie Polskie sztuczne serce. W 2014 r. uzyskał nominację profesorską w obszarze nauk technicznych. W latach 2002-2008 pełnił funkcję prodziekana ds. studenckich na Wydziale Mechanicznym. W latach 2006-2012 był profesorem wizytującym w Coventry University. W 2007 r. został powołany do Zarządu Łódzkiego Regionalnego Parku Naukowo-Technologicznego Sp. z o.o. jako członek Zarządu. Sprawował tę funkcję przez 10 lat. Od 2007 r. jest dyrektorem Instytutu Maszyn Przepływowych PŁ. W latach 2008-2012 był prorektorem ds. kształcenia. W 2009 r. został powołany jako External Examiner w Cranfield University i piastuję tę funkcję nadal. Krzysztof Jóźwik jest Przewodniczącym Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych w latach 2024-2028.

Prof. Anna Jurkowska-Zeidler

Prof. Anna Jurkowska-Zeidler

Przewodnicząca Uniwersyteckiej Komisji Umiędzynarodowienia KRUP,
Prorektor Uniwersytetu Gdańskiego ds. Współpracy Międzynarodowej


Doktor habilitowany nauk prawnych, profesor w Katedrze Prawa Finansowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej (2020-2024), Prodziekan ds. Studenckich i Nauki (2018-2020), Prodziekan ds. Nauki i Umiędzynarodowienia (2020), Przewodnicząca Rady Dyscypliny Naukowej Nauki Prawne (2019-2020). Jej zainteresowania naukowe obejmują zagadnienia bezpieczeństwa rynku finansowego, zarówno w wymiarze krajowym, europejskim, jak i międzynarodowym. Jest autorką publikacji z zakresu prawa finansowego, przede wszystkim prawa bankowego i prawa rynku finansowego. Odbyła liczne staże naukowe i wyjazdy dydaktyczne do uczelni partnerskich UG z krajów UE i poza UE w ramach programu Erasmus+. Stypendystka European University Institute we Florencji i profesor wizytującym w wielu uniwersytetach w Europie Środkowo-Wschodniej i Azji. Była ekspertem Komisji Europejskiej, międzynarodowego stowarzyszenia European Forum of Deposit Insurers oraz Komisji Nadzoru Finansowego. Jest członkiem Centrum Informacji i Organizacji Badań nad Finansami Publicznymi i Prawem Podatkowym w krajach Europy Środkowo-Wschodniej oraz Polskiego Stowarzyszenia Prawa Europejskiego będącego częścią The International Federation for European Law. W latach 2019-2020 kierowała międzynarodowym grantem Polsko-Czeskie Forum Akademickie: Efektywny Model Transgranicznej Współpracy Biznesowej i Partnerstwa współfinansowanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.

Prof. Bogumiła Kaniewska

Prof. Bogumiła Kaniewska

Przewodnicząca KRASP,
Rektorka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu


Literaturoznawczyni, polonistka, tłumaczka, profesor nauk humanistycznych. Specjalizuje się w historii literatury, literaturze współczesnej i teorii literatury. W 2001 roku otrzymała stopień doktora habilitowanego, a w 2015 roku odebrała z rąk Prezydenta RP nominację profesorską. Napisała ponad 100 artykułów naukowych, które ukazały się w czasopismach i tomach zbiorowych w Polsce i za granicą. Pracuje w jury trzech konkursów literackich. Jej zaangażowanie w organizację nauki przełożyło się na kilka sukcesów takich jak zdobycie i realizacja projektu POKL Dostosowanie modelu kształcenia studentów filologii polskiej do wyzwań współczesnego rynku pracy czy udział w międzynarodowym projekcie E-LOCAL współtworzonym przez uczelnie z Belgii, Finlandii, Portugalii i Węgier, a koordynowanym przez Uniwersytet w Bolonii. W latach 2005–2012 była zastępcą dyrektora ds. nauki Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, natomiast w latach 2012–2016 – dziekanem Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. W latach 2016–2020 pełniła funkcję prorektor ds. studenckich UAM, a od 1 września 2020 r. jest rektorem tego uniwersytetu. W latach 2020–2024 pełniła funkcję przewodniczącej Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich, a w 2024 r. została wybrana na przewodniczącą Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Dr Wojciech Karczewski

Dr Wojciech Karczewski

Dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej

Doktor nauk społecznych w dziedzinie nauk o zarządzaniu i jakości. Tytuł uzyskał na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył też studia podyplomowe z Zarządzania Zasobami IT na Politechnice Warszawskiej. W trakcie studiów pracował w Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE), w której był zaangażowany w program wspierający rozwój współpracy międzynarodowej polskich szkół podstawowych i średnich. Od 18 lat zarządza inicjatywami z obszaru współpracy międzynarodowej. Funkcje zarządcze pełnił w dużych korporacjach, takich jak EY, Orange i PWC, w których był odpowiedzialny m.in. za projekty dla rynku Wielkiej Brytanii, europejskim czy Bliskiego Wschodu. W latach 2020-2023 Dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej oraz Pełnomocnik Rektora ds. współpracy międzynarodowej Uniwersytetu SWPS. W tym czasie wprowadził SWPS jako pierwszą polską uczelnię prywatną do inicjatywy Uniwersytetów Europejskich, dzięki czemu SWPS stał się członkiem sojuszu European Reform University Alliance. Od 2022 do 2024 roku członek zarządu międzynarodowej organizacji EUPHE (European Union of Private Higher Education).

Dr Piotr Kępski

Dr Piotr Kępski

Dyrektor Biura Programów dla Instytucji NAWA

Pracuje w NAWA od kwietnia 2018 r. Absolwent MISH na Uniwersytecie Warszawskim, dr socjologii (Uniwersytet SWPS). Ukończył również Krajową Szkołę Administracji Publicznej (KSAP). Był stypendystą Fundacji Roberta Boscha. Posiada wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu programami i projektami w administracji publicznej. W latach 2004-2018 pracował w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, odpowiadając m.in. za współpracę z Komisją Europejską i realizację projektów cyfrowych. Był również delegatem do komitetu programowego ds. technologii przyszłości (FET) w programie Horyzont 2020. W NAWA był koordynatorem programów International Alumni, Promocja Zagraniczna oraz Welcome to Poland. Aktualnie kieruje w NAWA biurem, które odpowiada za realizację programów instytucjonalnych finansowanych ze środków krajowych oraz funduszy europejskich (FERS).

Anna Kiryjow-Radzka

Anna Kiryjow-Radzka

Prezeska Stowarzyszenia PR i Promocji Uczelni Polskich PRom

Specjalistka PR w Biurze Prasowym SGGW. Odpowiedzialna za kreowanie wizerunku uczelni i współpracę z mediami. Z wykształcenia socjolożka ze specjalizacją komunikacja, stale podnosi swoje kompetencje zawodowe i zainteresowania naukowe – obecnie kończy studia podyplomowe z obszaru nowoczesnej komunikacji marketingowej na Uniwersytecie SWPS. Pasjonatka budowania rozpoznawalności i wizerunku marki, przez dostarczanie aktualnych, angażujących i dostosowanych do TG treści. Współpracuje z naukowcami – badaczami i dydaktykami przy tworzeniu skrojonych na miarę treści, raportów i artykułów popularyzujących naukę w sposób przystępny dla przeciętnego odbiorcy (nie-naukowca). W tworzeniu i redakcji artykułów i postów koncentruje się na upraszczaniu języka (plain language).

Ewa Kiszka

Ewa Kiszka

kierowniczka Biura ds. Umiędzynarodowienia Uczelni w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.
Gwiazda Umiędzynarodowienia 2018 w kategorii: Marketing Star

Członkini Zespołu doradczego ds. działań na rzecz promocji polskiej nauki za granicą Ministra NiSW oraz Zespołu ds. Strategii Umiędzynarodowienia Szkolnictwa Wyższego i Nauki MNiSW/NAWA. Była Przewodnicząca sieci IROs Forum (2012; 2023-2024) i Członkini Komitetu Sterującego w kadencji 2025-2026. Koordynatorka uczelniana programów: Erasmus+, Ready, Study, GO!, Study in Poland, Study in Pomorskie, Model Wspierania Imigrantów. Organizatorka warsztatów, wypraw promocyjnych, kampanii Kultura Szacunku/Różni i Równi, autorka artykułów na temat internacjonalizacji uczelni, niestrudzona podróżniczka. Moja praca jest moją pasją: lubię ludzi, lubię poznawać nowe, odmienne kultury. Przez całe życie robiłam dużo rzeczy na raz. Każdy zrealizowany projekt daje mi satysfakcję, radość i siłę do kolejnych przedsięwzięć. Nie cierpię sprawozdań, za to uwielbiam nowe I niemożliwe do zrealizowania wyzwania!. Organizuje wydarzenia dotyczące umiędzynarodowienia, warsztaty dla administracji uczelni mające na celu podnoszenie kompetencji międzykulturowych pracowników, wygłasza wykłady, prowadzi sesje m.in. na konferencjach NAWA, FRSE, FE Perspektywy (Studenci zagraniczni w Polsce), Stowarzyszenia PRom, IROsForum. Promuje GUMed za granicą, także w mediach społecznościowych, organizuje wyjazdy promocyjne, nawiązuje kontakty z organizacjami zagranicznymi, publikuje teksty na temat umiędzynarodowienia, tworzy sieci współpracy. Przez dwie kadencje pełniła funkcję wiceprezesa Fundacji Pomocy Lekarzom Seniorom.

Edyta Lachowicz-Santos

Edyta Lachowicz-Santos

Dyrektor Biura Internacjonalizacji, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

Pierwsza przedstawicielka Polski, zasiadająca w 5-osobowym Zarządzie European Association for International Education EAIE – największej w Europie organizacji zrzeszającej specjalistów zajmujących się szeroko rozumianą internacjonalizacją szkolnictwa wyższego. Z Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach związana od ponad dwóch dekad. Była zaangażowana w powstanie Konsorcjum Śląskich Uczelni Publicznych SUN (Silesian Universities Network), zasiadając także w jego Radzie. Zajmuje się wdrażaniem strategii internacjonalizacji, m.in. utworzeniem pierwszego w województwie śląskim Welcome Pointu dla zagranicznych studentów oraz kadry. Jako ekspertka współpracuje z Narodową Agencją Wymiany Akademickiej.

Prof. Katarzyna de Lazari-Radek

Prof. Katarzyna de Lazari-Radek

Prorektorka ds. umiędzynarodowienia nauki i kształcenia, Uniwersytet Łódzki

Filozofka i etyczka, absolwentka filologii angielskiej i filozofii na Uniwersytecie Łódzkim, profesor Uniwersytetu Łódzkiego w Instytucie Filozofii. Prelegentka seminarium letniego etyki utylitarystycznej w European Graduate School i doktoranckiego seminarium wiosennego w Dutch Research School of Philosophy. Od wielu lat współpracuje z Peterem Singerem z Princeton University. Napisali wspólnie dwie książki: „The Point of View of the Universe” (Oxford University Press, 2014) oraz „A Very Short Introduction: Utilitarianism” (Oxford University Press, 2017). Na swoim koncie ma realizację dwóch grantów NCN. W 2017 roku otrzymała grant z Yale University na badania zatytułowane: „The Theology of Joy and the Good Life – Utilitarian Perspective”. Wykładała i prowadziła gościnnie zajęcia m.in. na uniwersytetach Princeton, Yale, Rutgers, Penn, NYU, Oksfordzie, UCL oraz w szkołach doktorskich w Szwajcarii i Holandii.

Julia Łysik

Julia Łysik

Koordynatorka programu Study in Poland,
Dyrektorka ds. międzynarodowych, Fundacja Edukacyjna Perspektywy


Absolwentka lingwistyki stosowanej i komunikacji międzykulturowej, dodatkowe umiejętności z zakresu marketingu, zarządzania projektami oraz zarządzania danymi zdobywała w Akademii Leona Koźmińskiego oraz Politechnice Warszawskiej w ramach studiów podyplomowych. Od 2011 roku pracuje na rzecz polskiego szkolnictwa wyższego, w szczególności promocji polskiej oferty studiów za granicą, organizacji wydarzeń międzynarodowych, współpracy akademickiej i instytucjonalnej. Od 2013 roku związana z Fundacją Edukacyjną Perspektywy, m.in. prowadząc program Study in Poland, łączący koordynację działań polskich uczelni i instytucji szkolnictwa wyższego z szeroką współpracą z partnerami zagranicznymi. Zadania organizacyjne łączy z elementami analitycznymi, prowadząc badania różnych aspektów szkolnictwa wyższego na potrzeby koordynowanych projektów.

Prof. Jerzy Małachowski

Prof. Jerzy Małachowski

p.o. dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

Jest absolwentem Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Tytuł profesora w dziedzinie nauk technicznych nadano mu w roku 2019. Obszar jego prac naukowo-badawczych i wdrożeniowo-technologicznych skupia się na trzech głównych zagadnieniach: rozwój metod badań materiałów i konstrukcji, rozwój metod badań komputerowych i analiz symulacyjnych w zagadnieniach związanych z bezpieczeństwem i obronnością oraz rozwój metod badań w zagadnieniach związanych z inżynierią biomedyczną. Kierował licznymi projektami oraz uczestniczył jako wykonawca w ponad 30 tego typu przedsięwzięciach ukierunkowanych na prace naukowe, rozwojowe i wdrożeniowe finansowane m.in. przez NCN, NCBR, EU (FP6, FP7 i Horyzont 2020), EDA (European Defence Agency) i Science for Peace and Security (SPS-NATO). Jest stypendystą fundacji NATO Fellowship Programme i US Research Council, dzięki którym mógł odbyć staże naukowe na Florida State University i Indiana State University. W roku 2010 otrzymał Złoty Krzyż Zasługi od Prezydenta RP, a w roku 2011 Medal Komisji Edukacji Narodowej.

Mirosław Marczewski

Mirosław Marczewski

Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji

Mirosław Marczewski jest absolwentem Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów podyplomowych z zakresu integracji europejskiej. Od 1996 r. związany zawodowo z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji, początkowo w Biurze Programów PHARE i Młodzież dla Europy, w latach 2000-2006 pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora Wspólnotowego Programu Młodzież, od 2006 do 2009 Zastępcy Dyrektora Generalnego i p.o. Dyrektora Generalnego FRSE. Od 2010 do maja 2016 był Dyrektorem Generalnym FRSE. Uczestniczył w procesie tworzenia i wdrażania w Polsce Programu Unii Europejskiej Uczenie się przez całe życie 2006-2013, Erasmus+ 2014-2016, Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego w ramach Mechanizmu Finansowego EOG w latach 2008-2016 i Funduszu Sciex w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy w latach 2009-2015. W latach 2006-2007 Członek Rady ds. Procesu Bolońskiego przy Ministrze Nauki i Szkolnictwa Wyższego; 2007-2010 Współtwórca i Członek Komitetu Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży; 2010-2013 Członek Zespołów opiniodawczo-doradczych przy Ministrze Edukacji Narodowej ds. Statusu zawodowego nauczycieli, Nauczania o holokauście. Odznaczony przez Ministra Edukacji Narodowej Medalem Komisji Edukacji Narodowej, za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania.

Prof. Michał Markuszewski

Prof. Michał Markuszewski

Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

Naukowiec, nauczyciel akademicki, farmaceuta, profesor nauk farmaceutycznych. W latach 2012-2016 prodziekan, w latach 2016-2020 dziekan Wydziału Farmaceutycznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W kadencji 2020-2024 prorektor ds. nauki GUMed. Od początku drogi zawodowej związany z macierzystą Uczelnią. Główne zainteresowania naukowe obejmują zagadnienia dotyczące analizy farmaceutycznej, metabolomiki, bioanalityki, w tym zastosowania zaawansowanych technik rozdzielania w analizach klinicznych i środowiskowych, farmakokinetyki oraz biofarmacji. Odbył liczne staże naukowe w renomowanych europejskich ośrodkach badawczych m.in. w Uniwersytecie w Bremie (Niemcy) oraz w Eindhoven University of Technology w Holandii. W latach 2000-2002 uczestniczył w podoktorskim stażu naukowym w Himeji Institute of Technology (aktualnie University of Hyogo) w Japonii, w zespole profesora Shigeru Terabe, fundowanym przez JSPS. Przewodniczący Zarządu Polskiego Towarzystwa Metabolomicznego w latach 2017-2021. Był kierownikiem bądź koordynatorem licznych grantów, także we współpracy międzynarodowej. Laureat licznych nagród, w tym Ministra Zdrowia oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także Medalu im. prof. A. Waksmundzkiego. Autor i współautor ponad 170 publikacji w czasopismach o zasięgu międzynarodowym (indeks h = 37).

Prof. Patrycja Matusz

Prof. Patrycja Matusz

Prorektorka ds. umiędzynarodowienia, Uniwersytet Wrocławski

Od wielu lat związana z Uniwersytetem Wrocławskim. W latach 2016-2020 była prodziekanem ds. studenckich i rozwoju Wydziału Nauk Społecznych UWr. Jest kierowniczką projektów badawczych. Jej zainteresowania naukowe obejmują: teorie migracji międzynarodowej i integracji imigrantów, zarządzanie migracjami, poziom lokalny w polityce migracyjnej, integrację imigrantów, edukację wielokulturową. W 2006 r. uzyskała na UWr doktorat z nauk o polityce, ze specjalnością stosunki międzynarodowe. W 2014 r. habilitowała się tamże w dziedzinie nauk społecznych, w dyscyplinie nauk o polityce, ze specjalnością polityka publiczna. Stypendystka i stażystka Uniwersytetu w Groningen (1999-2000), Wolnego Uniwersytetu Berlińskiego (2000), Uniwersytetu Amsterdamskiego (2004), Uniwersytetu Surrey (2007). W marcu 2024 została powołana na stanowisko Pełnomocniczki Ministra Nauki do spraw europejskich i prezydencji Rzeczypospolitej Polskiej w Radzie Unii Europejskiej.

Prof. Grzegorz Mazurek

Prof. Grzegorz Mazurek

Rektor Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie

Teoretyk i praktyk zarządzania i marketingu, profesor w Akademii Leona Koźmińskiego. Specjalizuje się w tematyce wpływu nowoczesnych technologii na marketing i zarządzanie organizacją, a w szczególności: wirtualizacją, innowacjami w marketingu (e-marketing), nową gospodarką oraz e-biznesem. Wielokrotnie nagradzany za osiągnięcia publikacyjne i naukowe. W Akademii Leona Koźmińskiego pełni funkcję prorektora ds. współpracy międzynarodowej, koordynując m.in. procesy związane z akredytacjami międzynarodowymi EQUIS, AMBA, AACSB, CEEMAN oraz uczestnictwo uczelni w rankingach i umowach międzynarodowych. W swoim dorobku posiada kilkadziesiąt anglo- i polskojęzycznych artykułów naukowych i popularnonaukowych dotyczących problematyki zarządzania w nowej gospodarce, w szczególności marketingu oraz e-biznesu.

Prof. Marta Mendel

Prof. Marta Mendel

Prorektor ds. umiędzynarodowienia, I zastępca rektora,
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie


Pracę w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego rozpoczęła jako asystent w 2008 roku i kontynuuje jako profesor uczelni. W tym czasie pełniła funkcję dziekana Wydziału Medycyny Weterynaryjnej (2019-2020). W 2010 roku uzyskała stopień doktora nauk weterynaryjnych na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej SGGW. Stopień naukowy doktora habilitowanego w dyscyplinie weterynaria, w zakresie farmakologii i toksykologii, otrzymała w 2018 roku. Zainteresowania naukowe dr hab. Marty Mendel, prof. SGGW, skoncentrowane są wokół działań farmakologicznych roślin leczniczych oraz substancji czynnych pochodzenia roślinnego. Od 2015 roku pełni funkcję eksperta Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, powołanego do oceny środków ochrony roślin w zakresie toksykologii ssaków, a od 2017 funkcję koordynatora GA networking group on Medicinal Plants and Natural Products in Animal Healthcare and Veterinary Medicine. Jako kierownik lub główny wykonawca brała udział w realizacji badań naukowych finansowanych ze środków europejskich, KBN, NCN, MNiSzW, KNOW oraz ze środków własnych SGGW, w tym CIiTT. Jest autorką kilkudziesięciu publikacji naukowych. Jest członkiem Komitetu Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu PAN w kadencji 2024-2028, członkiem Polskiego Towarzystwa Toksykologicznego od 2008 roku (przewodnicząca oddziału warszawskiego od 2021), członkiem Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych (od 2019), członkiem Society for Medicinal Plant and Natural Product Research. Od 2020 roku jest również ekspertem Polskiej Komisji Akredytacyjnej w dyscyplinie weterynaria.

Prof. Marcin Moniuszko

Prof. Marcin Moniuszko

Rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

Kierownik Kliniki Alergologii i Chorób Wewnętrznych oraz Zakładu Medycyny Regeneracyjnej i Immunoregulacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. odbył liczne zagraniczne staże naukowe, m.in. przez 3 lata pracował w Narodowym Instytucie Raka (NCI, NIH, Bethesda, USA). Przedmiotem jego badań jest wykorzystanie nowoczesnych metod genomicznych, immunologicznych oraz komórek macierzystych w diagnostyce i terapii przewlekłych chorób zapalnych oraz nowotworowych. Całkowity IF jego publikacji przekracza 300 punktów, a indeks Hirsha wynosi 22. Był prorektorem ds. nauki i rozwoju Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. W roku 2019 został przewodniczącym Rady nowo utworzonej Agencji Badań Medycznych. Rektorem UMB jest od 2024 roku. Jest wiceprezydentem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. W 2020 odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Dr Bartłomiej Nowak

Dr Bartłomiej Nowak

Przewodniczący Rady NAWA

Politolog, dr nauk ekonomicznych, wykładowca Akademii Finansów i Biznesu Vistula, członek Komitetu Prognoz w Polskiej Akademii Nauk, przewodniczący Rady Programowej Stowarzyszenia Narodów Zjednoczonych w Polsce (UNAP) oraz doradca strategiczny w Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego. Był prezesem Grupy Uczelni Vistula (2020-22), szefem Katedry Stosunków Międzynarodowych AFiB Vistula (2014-2017), a także dyrektorem wykonawczym Centrum Stosunków Międzynarodowych (2010-2013). Stypendysta European University Institute we Florencji, School of Transnational Governance (2018) i Transatlantic Academy w Waszyngtonie (2013-2014). Ukończył podyplomowe studia dla kadry zarządzającej z zakresu zarządzania reformami politycznymi i ekonomicznymi w Harvard Kennedy School of Government (2005). W przeszłości pełnił również funkcje wykonawcze i doradcze w Parlamencie Europejskim (Bruksela-Strasburg, 2004-2009) oraz Konwencie ds. Przyszłości Europy (Bruksela, 2002-2003). Przed przystąpieniem Polski do UE był współzałożycielem i członkiem Rady Programowej Inicjatywy TAK w Referendum (2002-2003), a także Narodowej Rady Integracji Europejskiej (2002-2004).

Prof. Marek Pawełczyk

Prof. Marek Pawełczyk

Przewodniczący Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej KRASP,
Rektor Politechniki Śląskiej


Specjalista z zakresu automatyki przemysłowej, przetwarzania sygnałów, wibroakustyki i modelowania matematycznego. Jest autorem lub współautorem ok. 250 publikacji naukowych, 3 monografii w jęz. angielskim, 12 zgłoszeń patentowych krajowych i międzynarodowych. Kierował pięcioma oraz był wykonawcą w siedmiou projektach KBN, MNiSW, NCBiR i NCN, a także kierował 15 projektami przemysłowymi oraz był wykonawcą w ośmiu projektach. Wiele z jego opracowań zostało wdrożonych, a kolejne są na zaawansowanym etapie komercjalizacji. Stopień naukowy doktora uzyskał z wyróżnieniem w 1999 r., doktora habilitowanego w 2005 r., na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej, zaś tytuł profesora nauk technicznych w 2014 r. Członek korespondent PAN, członek Komitetu Automatyki i Robotyki PAN. Za swe osiągnięcia był wielokrotnie nagradzany przez m.in.: Ministra Szkolnictwa Wyższego, Polską Akademię Nauk, Fundację na Rzecz Nauki Polskiej, FIAT, SIEMENS.

Prof. Tomasz Pietrzykowski

Prof. Tomasz Pietrzykowski

Prorektor ds. współpracy międzynarodowej i krajowej, Uniwersytet Śląski w Katowicach

Polski prawnik i nauczyciel akademicki, radca prawny, profesor nauk społecznych w dyscyplinie nauki prawne. Specjalizuje się w prawie konstytucyjnym, administracyjnym i cywilnym. Założyciel i kierownik interdyscyplinarnego Centrum Badawczego Polityki Publicznej i Problemów Regulacyjnych UŚ. Autor kilkudziesięciu monografii i rozpraw naukowych publikowanych we wiodących krajowych i zagranicznych wydawnictwach prawniczych, a także uczestnik wielu projektów badawczych finansowanych w ramach polskich i międzynarodowych programów grantowych. Doświadczony radca prawny związany przez wiele lat z kancelarią Studnicki, Płeszka, Ćwiąkalski, Górski (SPCG). W latach 2005-2007 Wojewoda Śląski. W latach 2018-2020 Przewodniczący Rady Społeczno-Gospodarczej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM). Od roku 2016 prorektor Uniwersytetu Śląskiego do spraw współpracy międzynarodowej i krajowej. Od 2009 członek, a od 2019 do 2023 Przewodniczący Krajowej Komisji Etycznej do Spraw Doświadczeń na Zwierzętach. Wiceprzewodniczący Komisji Bioetycznej w Śląskim Uniwersytecie Medycznym (2010-2020) oraz Komisji Bioetycznej Śląskiej Izby Lekarskiej (od 2016). W latach 2020-2024 Przewodniczący Rady Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, a także Prezes Sądu Arbitrażowego przy Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach. Od 2024 roku wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Polskiej Grupy Górniczej S.A.

Prof. Beata Piskorska

Prof. Beata Piskorska

Prorektor ds. studentów i umiędzynarodowienia,

Polska politolog, doktor habilitowany nauk społecznych na Wydziale Politologii UMCS w Lublinie. Od 2020 r. otrzymała nominację na stanowisko profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Jej zainteresowania naukowe obejmują problematykę stosunków międzynarodowych i integracji europejskiej – zwłaszcza politykę zagraniczną i bezpieczeństwa Unii Europejskiej, wymiar wschodni Unii Europejskiej (Europejska Polityka Sąsiedztwa, Partnerstwo Wschodnie), rolę i pozycję UE na arenie międzynarodowej zwłaszcza w wymiarze soft i normative power, UE wobec wyzwań globalnych); miękką siłę w stosunkach międzynarodowych. Jest autorką ponad 70 publikacji naukowych z tego zakresu. Odbyła liczne staże zagraniczne i wyjazdy naukowe m.in. w instytucjach Unii Europejskiej w Brukseli oraz na Uniwersytecie Europejskim we Florencji (2007), London School of Economics and Political Science (2012), Central European Univeristy w Budapeszcie (2016), współpracowała z International Relations Department at Istanbul Gedik University w Turcji. Należy do European International Studies Association, Polskiego Towarzystwa Stosunków Międzynarodowych, Polskiego Towarzystwa Studiów Europejskich. Od 2017 r. jest członkiem zespołu eksperckiego Team Europe przy Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce. Od 2019 r. pełni funkcję przewodniczącej Rady Instytutu Europy Środkowej.

Dr Tomasz Poprawka

Dr Tomasz Poprawka

Dyrektor Biura Promocji Nauki PolSCA PAN w Brukseli

Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, magister biotechnologii, w latach 2002-2003 uczestniczył w programie Master of Sciences: Advances Studies in Molecular Biotechnology na Uniwersytecie Gandawskim w Belgii. W 2004 r. rozpoczął czteroletnie studia doktoranckie w John Innes Centre w Norwich w Wielkiej Brytanii. Po uzyskaniu stopnia doktora na University of East Anglia przeniósł się do National Institute of Basic Biology w Okazaki w Japonii w ramach stypendium JSPS. W 2010 roku wrócił do Polski i dołączył do zespołu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, gdzie był zaangażowany w nadzorowanie realizacji programów finansowanych ze środków własnych FNP i programów finansowanych w ramach EFRR, tj. koordynował pracę dwóch zespołów wdrażających projekty finansowane z funduszy strukturalnych UE na lata 2014-2020. Z Biurem PolSCA związany jest od listopada 2018, gdzie jako ekspert zaangażowany był w monitorowanie polityki dotyczącej nauki, badań i innowacji na poziomie Unii Europejskiej.

Prof. Jerzy Przyborowski

Prof. Jerzy Przyborowski

Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Wiceprzewodniczący KRUP

Doktor habilitowany w dziedzinie nauk rolniczych, w dyscyplinie agronomia - genetyka, hodowla i biotechnologia roślin. Profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Autor licznych prac naukowych, popularno-naukowych, realizował liczne granty badawcze, otrzymał kilkadziesiąt grantów badawczych, odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi i Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Jest laureatem nagrody zespołowej „Zielony Feniks” za osiągnięcia naukowe i badawcze w zakresie ekoenergetyki. Obszary naukowe, w których specjalizuje to biotechnologia i genetyka roślin. Jest autorem kilku odmian wierzby purpurowej i wiciowej. Brał udział w odkryciu nowego patogenu, Colletotrichum salicis (dotąd nienotowanego w Polsce), który powoduje antraknozę wierzby. Jest inicjatorem Forum Zielonych Uniwersytetów, w których działaniach uczestniczą również Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Uniwersytet Gdański.

Magdalena Sikorska

Magdalena Sikorska

Sekretarz generalna EUNICE, Kierownik Działu ds. Uniwersytetu Europejskiego, Politechnika Poznańska

Posiada bogate doświadczenie zawodowe obejmujące 15 lat, zarządzała i koordynowała różne zespoły w szkolnictwie wyższym, ze szczególnym uwzględnieniem internacjonalizacji. Jest aktywnym członkiem OREU2 Global Forum and Alliance Coordination. Po uzyskaniu dyplomu z lingwistyki ze specjalizacją z języka angielskiego i hiszpańskiego na Uniwersytecie Adama Mickiewicza, realizuje doktorat z zarządzania i nauk o jakości. Jej badania koncentrują się na strategiach współpracy w celu konsolidacji instytucji szkolnictwa wyższego w ramach sojuszy Inicjatywy Europejskich Uniwersytetów (EUI).

Dr Bianka Siwińska

Dr Bianka Siwińska

Prezeska Fundacji Edukacyjnej Perspektywy

Doktor politologii, dziennikarka, badaczka i inicjatorka kampanii społecznych na rzecz rozwijania potencjału kobiet w nowych technologiach. Członkini Rady ds. Cyfryzacji w kadencji 2023–2025 w Ministerstwie Cyfryzacji. Redaktor naczelna magazynu edukacyjnego „Perspektywy”. Inicjatorka kampanii społecznych Dziewczyny na politechniki oraz projektów IT for SHE, New Technologies for Girls, Shesnnovation, Lean in STEM i innych. Za projekt IT for SHE Fundacja Perspektywy nagrodzona została przez Komisję Europejską nagrodą European Digital Skills Award. Ekspertka Banku Światowego w Tadżykistanie. Studiowała na Uniwersytecie Warszawskim, na Humboldt-Universität w Berlinie i Columbia University w Nowym Jorku, badania prowadziła w NIFU-STEP w Oslo. Autorka książek „Uniwersytet ponad granicami. Internacjonalizacja szkolnictwa wyższego w Polsce i w Niemczech”, „Education goes global. Strategie internacjonalizacji szkolnictwa wyższego”, oraz „Czas internacjonalizacji. Wyzwania dla polskich uczelni”. Twórczyni Perspektywy Women in Tech Summit, największego wydarzenia dla kobiet w technologiach w Europie.

Waldemar Siwiński

Waldemar Siwiński

Założyciel i wieloletni prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy
Prezydent IREG Observatory on Academic Ranking and Excellence

Inicjator przedsięwzięć na rzecz jakości szkolnictwa średniego i wyższego, m.in. profesjonalnych rankingów szkół, uczelni i programów studiów w Polsce i Europie, oraz programu promocji międzynarodowej „Study in Poland” prowadzonego wspólnie od 2005 roku przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) i Fundację Edukacyjną Perspektywy. Waldemar Siwiński ma za sobą bogate doświadczenia w mediach - był m.in. założycielem i redaktorem naczelnym „Bajtka”, pierwszego polskiego masowego pisma poświęconego komputerom. W latach 2002-2006 prezes Polskiej Agencji Prasowej (PAP), był członkiem zarządu European Alliance of News Agencies (EANA) i European Press Photo Agency (EPA). Autor licznych tekstów na temat edukacji i nauki, w tym książki o katastrofie w Czarnobylu. Absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej i dziennych podyplomowych studiów dyplomatycznych. Współzałożyciel (2009) i prezydent w kadencji 2022-2026 międzynarodowej organizacji twórców i analityków rankingów akademickich IREG Observatory on Academic Ranking and Excellence z siedzibą w Brukseli.

Beata Skibińska

Beata Skibińska

Ekspertka w Biurze Programów Szkolnictwa Wyższego, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji

Działalność w sektorze związanym z edukacją rozpoczęła w roku 1991 jako pracownik Krajowego Biura TEMPUS (program bezzwrotnej pomocy dla szkolnictwa wyższego). W TEMPUSIE działała latach 1991–2000 zajmując się kolejno: wyjazdami stypendialnymi studentów, pracowników, wielostronnymi projektami edukacyjnymi. Od roku 1999 zaangażowana w realizację programu Erasmus (obecnie Erasmus+). W Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji pełniącej rolę Narodowej Agencji programu Erasmus (obecnie programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności) pełniła różne role i piastowała różne stanowiska. Wszystkie związane z europejskimi programami edukacyjnymi wspierającymi szkolnictwo wyższe. Członkini wielu grup roboczych Komisji Europejskiej pracujących na rzecz rozwoju programów edukacyjnych oraz rozwoju szkolnictwa wyższego. Obecnie ekspert w Biurze Programów Szkolnictwa Wyższego.

Bartosz Stawiarz

Bartosz Stawiarz

Dyrektor operacyjny Perspektywy Press

Jako dyrektor operacyjny w Perspektywy Press, odpowiada za nadzór nad bieżącym funkcjonowaniem firmy oraz realizację strategicznych inicjatyw Perspektyw. Ma wieloletnie doświadczenie związane z budowania marki i międzynarodowym rozwojem organizacji z sektora edukacji i kultury. Odpowiadał za stworzenie i rozbudowę Biura ds. współpracy z regionami oraz zarządzał Biurem ds. Erasmus+ Sport w Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności (FRSE). Jego działania przy tworzeniu i nadzorze 7 międzysektorowych Centrów Innowacji Erasmus+ InnHUB przyczyniły się do 6-krotnego wzrostu liczby wniosków uczelni do programu Erasmus+ (akcja 2.). Inicjatywa rozwoju Erasmus+ InnHubów została doceniona przez Komisję Europejską, a wdrażanie nowego programu Erasmus+ Sport (akcji 1) przyniosło Polsce najlepsze wyniki pod względem liczby wniosków wśród krajów UE. Angażował się w promocję mikropoświadczeń, wykorzystania programu Erasmus+ jako narzędzia rozwoju innowacyjnej gospodarki oraz idei Uniwersytetów Europejskich.W swojej pracy w FRSE Bartosz Stawiarz współpracował m.in z przedstawicielami Komisji Europejskiej, partnerami zagranicznymi FRSE, władzami polskich uczelni, przedstawicielami samorządów, organizacji pozarządowych, instytucji publicznych i z mediami. Podczas 11 lat pracy w sektorze kultury, koordynował realizację ponad 600 wydarzeń w Polsce i ponad w 40 krajach, tworzył festiwale, kampanie społeczne i marketingowe dla firm, instytucji i organizacji pozarządowych oraz szkolił managerów kultury.

Prof. Piotr Stepnowski

Prof. Piotr Stepnowski

Rektor Uniwersytetu Gdańskiego
Przewodniczący Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich


Stopień doktora (1999) i doktora habilitowanego (2005) uzyskał na Wydziale Chemii UG. W 2010 roku otrzymał tytuł profesora. Jego zainteresowania naukowe obejmują badania mechanizmów rozprzestrzeniania i przemian chemicznych zanieczyszczeń środowiska oraz metody ich analizy, a także ocenę toksykologiczną skutków ich występowania. Opublikował ponad 260 prac naukowych w czasopismach z tzw. listy filadelfijskiej. Jego prace cytowane były blisko 7000 razy a obecny indeks Hirscha wynosi 49. Od 2006 roku kieruje Katedrą Analizy Środowiska. W latach 2008-2011 pełnił funkcję prodziekana, a w latach 2012-2016 funkcję dziekana Wydziału Chemii UG. W latach 2011-2012 był organizatorem i pierwszym dyrektorem Instytutu Ochrony Środowiska i Zdrowia Człowieka UG. W latach 2016-2020 pełnił funkcję prorektora ds. nauki i współpracy z zagranicą UG. Od 2020 roku przewodniczący Zgromadzenia Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita. Jego najważniejsze zainteresowania pozanaukowe to sztuki piękne, architektura i muzyka, w tym aktywnie uprawiana rzeźba w drewnie i gra na gitarze oraz nieustająca fascynacja malarstwem i architekturą renesansu włoskiego.

Mieczysław Struk

Mieczysław Struk

Marszałek Województwa Pomorskiego

Funkcję marszałka województwa pomorskiego sprawuje od 2010 roku. W latach 2005-2010 zasiadał w Zarządzie Województwa Pomorskiego jako wicemarszałek. Od 1998 roku jest radnym województwa. W wyborach samorządowych w 2018 roku Mieczysław Struk został ponownie wybrany na radnego województwa pomorskiego rekordową liczbą ponad 67 tys. głosów. Jest absolwentem Wydziału Turystyki i Rekreacji Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Ukończył podyplomowe studia organizacji i zarządzania oraz integracji europejskiej na Uniwersytecie Gdańskim i studia doktoranckie na Wydziale Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego. W latach 1990-2002 był burmistrzem Jastarni.

Andrzej Szeptycki

Andrzej Szeptycki

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP

Politolog, profesor nauk społecznych, profesor uczelni na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert Instytutu Strategie 2050. Jego zainteresowania badawcze skupiają się na polityce wewnętrznej i zagranicznej Ukrainy, polityce zagranicznej Polski, sytuacji na obszarze poradzieckim, a także studiach postkolonialnych i polityce pamięci. Wykładał m.in. we Francji, w Ukrainie i Chinach. Najnowsza publikacja to „Współczesne stosunki polsko-ukraińskie” (Scholar 2023). Obecnie kierownik projektu badawczego Wojny Rosji: przyczyny, uwarunkowania, przebieg i następstwa działań wojennych Federacji Rosyjskiej w okresie pozimnowojennym finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Prof. dr hab. Andrzej Szeptycki, prof. UW odpowiada w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego za współpracę międzynarodową.

Prof. Janusz Uriasz

Prof. Janusz Uriasz

Przewodniczący Polskiej Komisji Akredytacyjnej (PKA)

Profesor nauk technicznych, poprzednio prorektor ds. innowacji i rozwoju Politechniki Morskiej w Szczecinie. Zawodowo jest nawigatorem, posiada doświadczenie, dyplom i kwalifikacje kapitana żeglugi małej. Członek Polskiego Towarzystwa Nautologicznego oraz członek zarządu Polskiego Forum Nawigacyjnego. Od roku 2008 aktywnie uczestniczy w pracach agendy ONZ, Międzynarodowej Organizacji Morskiej. Zajmuje się naukowo zagadnieniami dotyczącymi: automatyzacji nawigacji, nawigacyjnych systemów informacyjnych oraz bezpieczeństwa nawigacji obejmujących wpływ czynnika ludzkiego. Jest autorem licznych publikacji naukowych, koordynował lub uczestniczył w realizacji kilkunastu projektów europejskich. Od roku 2016 jest członkiem Komitetu Geodezji PAN w którym objął funkcję Przewodniczącego Komisji ds. Kształcenia. Od 2020 r. przewodniczący Polskiej Komisji Akredytacyjnej (PKA)

Prof. Lucyna Woźniak

Prof. Lucyna Woźniak

Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

Absolwentka Politechniki Łódzkiej. Doktorat i habilitację uzyskała w Polskiej Akademii Nauk, w Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych w Łodzi. Po doktoracie 2 lata spędziła na stażu podoktorskim w Kings College London w zespole prof. Colina Reese. Jest profesorem nauk medycznych i kierownikiem Katedry Biologii Medycznej i Zakładu Biologii Strukturalnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Jej zainteresowania badawcze skupiają się wokół molekularnych markerów cukrzycy ciążowej (GDM) w możliwej profilaktyce i diagnostyce cukrzycy typu 2 u kobiet z wykorzystaniem narzędzi metabolomicznych. Od 2012 roku pełni funkcję prorektora ds. nauki i współpracy międzynarodowej na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Jest członkiem Rady Nadzorczej oraz Strategicznej Rady Innowacji EIT HEALTH, a także przewodniczącą Rady Nadzorczej EIT HEALTH Innostars, przewodniczącą Naukowej Rady Doradczej (Life Sciences) Vrije Universitet w Brukseli (Belgia) oraz członkiem Rady Wysokiego Szczebla do opracowania maksymalizacji impaktu Programów Ramowych Unii Europejskiej (Grupa Pascala Lamyego; raport Lab-Fab-App).